שמן קנאביס כימותרפיה

ייעוץ והדרכה לחולים

שמן קנאביס כימותרפיה

שמן קנאביס כימותרפיה שמן קנאביס וסגולותיו לעוברים טיפול כימותרפיה

שמן קנאביס כימותרפיה
שמן קנאביס כימותרפיה

שמן קנאביס כימותרפיה בכתבה הזאת נתמקד בנושא מעניין ועמוס במידע מדעי, התחום של שמן קנאביס כתוסף שעוזר למטופלים שעוברים כימותרפיה מרקיע שחקים בעוד מחקרים רבים מתפרסמים המבקשים להסביר את התהליכים והתמורות שבהם שמן הקנאביס עוזר לאנשים שעוברים את טיפול הכימותרפיה הקשה. בחלק השני של כתבה זאת נפנה לסקור את הפתרונות הטבעיים ששמן הקנאביס וצמח המריחואנה שקיבלו תוקף מחקרי, מדעי אודות היכולת של שמן הקנאביס לחקות את פעולת הכימותרפיה.
בבסיס הכתבה הזאת וזאת שתתלווה אנו רוצים להבין את הנושא תוך כדי הבנה שבשלוש השנים האחרונות הייתה פריצת דרך בתחום המדעי של שמן קנאביס וסגולותיו כנגד מחלות הסרטן. התגלית שהחומרים הפעילים בשמן הקנאביס פועלים כמו הטיפול הכימותרפי ובאמצעות המולקולות THC וCBD שמובילות למוות של התא הסרטני בדומה לתרופות הניתנות בטיפול הכימותרפי כנד מחלות סרטן שונות.
שמן קנאביס כימותרפיה הדמיון הזה בין היכולות של שמן הקנאביס כנגד מחלות הסרטן להליך הכימותרפי כפי שמצטייר ממספר רב של מחקרים מדעיים שהתפרסמו בשלוש השנים האחרונות, אותו דמיון עומד בבסיס ומרכז הכתבה הזאת וזאת שתבוא אחריה בנושא, שתתמקד יותר בדמיון הכימי שבין שמן הקנאביס לכימותרפיה.

כימותרפיה
שמן קנאביס כימותרפיה נתחיל מלהבין מה הוא תהליך הכימותרפיה:
כימותרפיה היא "טיפול כימי", כימותרפיה נכללת כטיפול תרופתי ספציפי כנגד המחלה הסרטנית, טיפול באמצעות הורמונים וטיפול ביולוגי. כימותרפיה היא טיפול המורכב מתרופות כימיות, הניתנות בכדי להרוס תאי גידול סרטני. במקרים רבים הטיפול משלב מספר תרופות. הטיפול הכימי יכול להינתן גם בשילוב או בנוסף לטיפולים אחרים, לדוגמא- טיפול בקרינה, טיפול ביולוגי ו/או טיפול הורמונלי. ישנם היום כ- 50 סוגי תרופות כימותרפיות כאשר לעיתים ניתנות כתרופה אחת ולעיתים בשילוב של  כמה תרופות. סוגי הטיפול הכימותרפי שהחולה מקבל תלוי במספר גורמים כמו למשל סוג המחלה, היכן בגוף היא ממוקמת, כיצד תאי הסרטן נראים תחת מיקרוסקופ ועד כמה הם התפשטו.  לעיתים הכימותרפיה ניתנת בשילוב עם טיפולים אחרים כמו ניתוח, הקרנות ותרופות אחרות.
אז מה בעצם עושות תרופות כימותרפיות- תרופות כימותרפיות גורמות להפסקת ההתחלקות והגדילה של תאים סרטניים. תאים בריאים גם הם נפגעים מכימותרפיה, במיוחד תאים המתחלקים במהירות (כמו התאים של מערכת העיכול, מערכת הרביה, שיער ועוד). פגיעה זו בתאים הבריאים גורמת לתופעות לוואי קשות מאוד. בין תופעות הלוואי השכיחות מטיפול כימותרפי ניתן למצוא:

 • עייפות
 • בחילות והקאות
 • כאב
 • נשירת שיער
 • בעיות במערכת העצבים והשרירים
 • ירידה ביכולות הקוגניטיביות (זיכרון וחשיבה)
 • אנמיה, זיהומים ודיכוי מח העצם
 • בעיות פה וגרון
 • שלשולים
 • עצירות
 • בעיות עור וציפורניים
 • תופעות גיל המעבר (כתוצאה מהטיפולים)
 • בעיות בכליות ובדרכי השתן
 • תחושת שפעת
 • השפעות שליליות על אברי המין

הטיפול הכימותרפי ניתן לכמה מטרות:

 1. במקרים אחדים של מחלות סרטן התרופה הורסת את כל תאי הסרטן ומרפאת את המחלה.
 2. במקרים מסוימים התרופה ניתנת לאחר ניתוח או הקרנה על מנת לוודא שלא יוותרו תאים סרטניים בגוף.
 3. במקרים בהם לא ניתן להגיע להחלמה מלאה מהסרטן, התרופה ניתנת על מנת להקטין או בכדי לשלוט על הגידול או להקטין את מספר התאים הסרטניים על מנת להאריך את החיים ולהעניק איכות חיים טובה יותר.
  שמן קנאביס כימותרפיה – כעת לאחר שסקרנו והבנו מה הוא הליך הכימותרפיה נפנה לסקור את הסגולות של שמן הקנאביס בהקלה על תופעות הלוואי הרבות של הליך זה.
  כפי שציינו בתחילת הכתבה, בשלושת השנים האחרונות ישנה התפרצות של שפע בידע
  בנוגע לסגולות של שמן הקנאביס לאלו שעוברים טיפול כימותרפי.
  אספנו עוברכם את חמשת הסגולות העיקריות של שמן קנאביס לעוברים הליך כימותרפי ונבין ביחד מה הן הסגולות של שמן הקנאביס:
  1. מגביר את התיאבון – הטיפול הכימותרפי ידוע כמדכא תיאבון, העוברים הליך זה סובלים תמיד מירידות חדות במשקל ומדווחים על חוסר תיאבון. שמן קנאביס נמצא על ידי מחקרים קליניים שנעשו על עשרות אלפי חולים כמעורר תאבון מצוין לעוברים הליך זה.
  2. עוצר הקאות וסחרחורות – שני סימפטומים מרכזיים אצל מטופלים בהליך הכימותרפי ניתן לעצור בעזרת שמן קנאביס. היכולות של שמן הקנאביס להרגיע את הקיבה ואת דרכי הנשימה והעיכול מורידים את תחושת הסחרחורת המובילה להקאות.
  3. מעלים תחושות חרדה – אחד הסימפטומים של הטיפול הכימותרפי מגיע גם לתחום הנפשי, חרדה נגרמת מחוסר איזון בין חומרים כימיים במוח כמו דופמין נרפנין וסרוטונין, חומרים כימיים ששמן קנאביס הוכח באופן אמפירי כמסוגל לאזן ולהקל על הדרך בו החומרים נעים בין חדרים וחלקים שונים במוח.
  4. מגביר את הסיכויים של חולים בסרטן המוח להחלים ומשפר את אורח חייהם – חברת הביו-פרמצבטיקה הבריטית GW Pharma פרסמה לאחרונה דוח שבו הודיעו על שילוב מוצלח של התרופה המבוססת על שמן קנאביס,Sativex  ו Nabiximols עם טמוזולומיד, סוג של כימותרפיה הניתנת לחולים עם גליובלסטומה, סוג אגרסיבי של גידול במוח. בחולים שטופלו ב- Sativex לצד Temozolomide היה שיעור הישרדות של 83%, בהשוואה ל -53% בקרב חולים שעברו טיפול כימותרפי בלבד.
  5. הקלה על כאבים אזוריים – כאבים אזוריים שכיחים מאוד אצל מטופלים בהליך הכימותרפי, שמן קנאביס הוכח כמשכך כאבים מצוין שמומלץ יותר ויותר בשל סגולותיו, במיוחד בהשוואה לאלטרנטיבה השנייה שהיא תרופות אופיאטיות, שאנו יודעים בוודאות שהן ממכרות והרסניות למערכות הגוף. בעוד שמן קנאביס מגיב עם גופנו באופן חיובי וטבעי.שמן קנאביס כימותרפיה – מאז שנת 1986 משתמשים חולי סרטן, העוברים את ההליך הכימותרפי ב שמן קנאביס בתוך גבולות בית החולים. ממשלת ארצות הברית הייתה בין הראשונות שנתנו אור ירוק לטיפול בשמן קנאביס על מנת להקל על חולים שעוברים כימותרפיה. בשל עובדה זאת המחלקות האונקולגיות בארצות הברית הינן המחלקות הרפואיות בעלות הניסיון הרב ביותר בעזרה לחולים שעוברים תהליך כימותרפיה באמצעות שמן קנאביס. ניסיון עצום זה סיפק לנו הרים של מידע שהושג ממחקרים שנעשו (המחלקות אונקולוגיות בארצות הברית) על הסגולות של שמן הקנאביס כנגד הנזקים הנוראיים של הכימותרפיה. אכן כל המידע הזה ומידע שנאסף על ידי מספר מכוני בריאות מהמובילים בעולם הובילו לפיתוח של תרופות המכילות תמצית שמן קנאביס לטיפול בחולי סרטן שעוברים טיפולים כימותרפיים. במקרה של התרופות האלו, כולן כבר משמשות בבתי חולים ברחבי העולם המערבי, להקלה על תופעות הלוואי הנוראיות המתלוות לטיפול הכימותרפי. ישנם 2 תרופות טהורות מבחינה כימית על בסיס תרכובות מריחואנה שאושרו בארה"ב לשימוש רפואי.

1) דרונבינול (מרינול) היא קפסולת ג'לטין המכילה דלטא-9-טטרהידרוקנבינול (THC) שאושרה על ידי ה- FDA לטיפול בחילות והקאות הנגרמות על ידי כימותרפיה של סרטן, כמו גם תופעות לוואי כגון:  ירידה במשקל ותיאבון לקוי. בשנתיים האחרונות משמשת התרופה גם חולי איידס.

2) נבילון (Cesamet) הוא קנבינואיד סינתטי שפועל כמו THC. תרופה זו יכולה להלקח על ידי הפה לטיפול בבחילות והקאות שנגרמות על ידי טיפול כימותרפי לסרטן, במקרים כאשר תרופות אחרות לא עבדו.
תרופות אלו זמינות בקנדה וחלקים מאירופה וניתנות לטיפול בכאב הקשור לסרטן, כמו גם התכווצויות שרירים וכאב מטרשת נפוצה (MS).

שמן קנאביס כימותרפיה – בחלק השני של הכתבה נתמקד עבורכם במדע שמאחורי הדמיון שבין טיפול כימותרפי לטיפול בשמן קנאביס. לאחר שהבאנו מה היא כימותרפיה ומה סגולות שמן הקנאביס לעוברים תהליך נורא זה. בחלק הבא נתמקד בלהסביר כיצד ולמה חוקרים רבים מאמינים ששמן הקנאביס יכול להחליף בעתיד את הטיפול הכימותרפי.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4791148/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28866904
http://grantome.com/search?q=R21DA020831
http://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9536-anxiety-disorders
http://www.cancer.org/treatment/treatments-and-side-effects/complementary-and-alternative-medicine/marijuana-and-cancer.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22506672/
http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00308555

שמן קנאביס כימותרפיה

שמן קנאביס כימותרפיה
שמן קנאביס כימותרפיה

שמן קנאביס כימותרפיה

שמן קנאביס וכימותרפיה- חלק ב

הדמיון בין טיפול כימותרפי לטיפול בשמן קנאביס ובחומרים הפעילים בצמח המריחואנה

שמן קנאביס כימותרפיה – בחלק השני של הכתבות שלנו בנושא שמן הקנאביס, נבקש להדגיש את הדמיון שבאופן שבו הטיפול הכימותרפי דומה לסגולות של שמן הקנאביס.
בשנת 1993 התגלתה בסיביר מומיה בת 2500 שנה המכונה "בתולת הקרח הסיבירי". בחדר הקבורה התת-קרקעי שלה שהתגלה בשנת 1993 שקיק קנביס בין ממצאים ארכיאולוגיים אחרים. הדמיית תהודה מגנטית (MRI) חשפה שלנסיכה היה גידול ראשוני בשד הימני, עם אדנופתיה (מחלה במערכת הלימפה) צירית וגידולים. יש להניח כי הקנאביס שימש לשיכוח הכאב שלה ואולי גם לסימפטומים אחרים, או אולי אפילו כטיפול במחלה הממאירה. אכן צמח הקנאביס נמצא בשימוש נרחב כתרופה במהלך אלפי שנים, קנאביס נעלם מארון התרופות של העולם בשנת ה -1940 לאחר האיסור של הצמח. כיום אנו נמצאים בעיצומה של מה שנראה כתקופת רנסנס של קנאביס רפואי, כאשר חולים ברחבי העולם צוברים גישה מוגברת לרפואה בוטנית חזקה זו. בסקר של WebMD 2014,    82% מהאונקולוגים ציינו שהם ממליצים שלמטופלים שלהם תהייה  גישה לקנאביס. למרבה הצער, רוב אונקולוגים הוכשרו במהלך עידן האיסור על הקנאביס ואין להם ידע כיצד להשתמש בצמח כתרופה. בימים אלה של הטיפולים הממוקדים והננוטכנולוגיה, האונקולוג המודרני עלול לחוש מעט חוסר נוחות מהתערבות בעזרת צמחים, על אף מספרם של חומרים כימותרפיים רבי עוצמה ציטוטוקסיים שמקורם בצמחים.

שמן קנאביס כימותרפיה – בשנים האחרונות יש לאמור שישנה מודעות גוברת לעובדה ששמן קנאביס יכול לרפא מחלות סרטן. מחקרים ורופאים רבים מגבים את השימוש בשמן קנאביס לטיפול, אפילו כתרופה אפשרית, עבור סרטן. מספר מחקרים, בשנים האחרונות, הראו, ללא ספק, את ההשפעות האנטי-סרטניות של צמח הקנאביס. התרכובות הכימיות בתוך שמן הקנאביס (הנקראות קנבינואידים, מפעילות קולטנים מסוימים בגוף, מה שגורם לגוף לייצר עוד יותר תרכובות הנקראות אנדוקנבינואידים, ותרכובות אלו ממלאות תפקיד חשוב ביותר בסיוע לגוף ליצור סביבה בריאה עבור גופנו. אך היום נתמקד בדמיון שבין שמן הקנאביס לטיפול הכימותרפי.
נכון להיום, כימותרפיה והקרנות הם שני הטיפולים היחידים המאושרים לסרטן. לעם היושב בציון, מגיע  להיות מודע לכך שישנן אפשרויות אחרות קיימות. כמו תמיד, אנשים צריכים לעשות את הבחירה שלהם עבור עצמם לאחר ביצוע מחקר מקיף ובכתבה זאת ננסה כמיטב יכולתנו לספק לכם את מידע זה.

שמן קנאביס כימותרפיה  כעת נפנה לדבר על הדמיון, אז מה בעצם משך את תשומת לבנו וצומת ליבם של חוקרים רבים לדמיון בין הטיפול הכימותרפי כנגד מחלות הסרטן.
על מנת להשוות בין השניים נסקור לרגע בקצרה כיצד כל אחד מהם עובד במלחמתו כנגד סרטן.
בטיפול כימותרפי, הכימיקליים המשמשים ל"טיפול" מסתובבים בכל הגוף דרך מערכת הדם. באופן זה הכימיקל בו אנו משתמשים יכול לזהות ולטפל בתאים סרטניים כמעט בכל מקום בגוף. בשל זה הטיפול הכימותרפי נחשב לטיפול סיסטמי הכולל את כל גופינו.

התרופות הכימיות שמוזרקות במהלך כימותרפיה, הורגות תאים אשר נמצאים בתהליך של פיצול לתוך 2 תאים חדשים. רקמות הגוף עשויות מיליארדי תאים בודדים. ברגע שאנחנו גדלים באופן מלא, רוב תאי הגוף אינם מתחלקים ומתרבים הרבה. כאשר התאים מתחלקים, הם מתחלקים לשני תאים חדשים זהים. אז איפה שהיה תא אחד, יש עכשיו 2 וכן הלאה. במחלות הסרטן, התאים ממשיכים להתחלק עד שיש מסת תאים. מסה זו של תאים הופכת לגוש, הקרוי גידול. מאחר שתאי הסרטן מתחלקים הרבה יותר מאשר ברוב התאים הנורמאליים, כימותרפיה נוטה יותר להרוג אותם מתאים בריאים אך היא פוגעת תוך כדאי התהליך בתאים בריאים רבים. תרופות מסוימות הורגות תאים מתחלקים על ידי פגיעה בחלק של מרכז השליטה של התא, תרופות אחרות מפריעות לתהליכים הכימיים המעורבים בחלוקת תאים או בתהליכים תוך תאיים כמו הפקת אנרגיה ותהליך הנשימה של כל תא.

ניתן לסכם שרוב התרופות הניתנות בטיפול כימותרפי פוגעות בחלוקת התאים בגוף או מפריעות בתהליכים כימיים שונים בתוך התא וכעת נסתכל על כיצד שמן קנאביס נלחם במחלות הסרטן.

שמן קנאביס כימותרפיה פשוט מאוד, כאשר THC מתחבר לקולטני CB1 או CB2 של קולטן קנבינואידים על התא הסרטני, הוא גורם לעלייה בסינתזת Ceramide המניעה את מוות התאים. תא בריא נורמלי אינו מייצר ceramide בנוכחות THC, ולכן אינו מושפע מהחומרים הקנבינואידים.

בטיפול בשמן קנאביס תא הסרטן מת, לא בגלל חומרים ציטוטוקסיים(בדומה לכימותרפיה), אלא בגלל שינוי זעיר במיטוכונדריה. בתוך התאים בגופנו ישנו אזור הנקרא גרעין התא, מיטוכונדריה (מאות עד אלפים), ואברונים אחרים שונים בציטופלסמה (פנים התא). מטרת המיטוכונדריה היא לייצר אנרגיה (ATP) לשימוש התא. ככל שceramide מתחיל להצטבר, הוא  מגביר את חדירות הנקבוביות בממברנה(דפנות התא) המיטוכונדריאלית בכדי חלבון לגרום לנזק קריטי בסינתזת האנרגיה. חומר הנקרא ציטוכרום c נדחף מתוך המיטוכונדריה, וגורם להרס של המיטוכונדריה, שהיא בעצם מפעל האנרגיה של התא.קראמיד גורם בגרעין התא הסרטני לייצר חלבון הנקרא p53, שתפקידו לשבש את חילוף החומרים בסידן במיטוכונדריה. אם זה לא היה מספיק, ceramide משבש את מערכת העיכול של התא המספק חומרים מזינים עבור כל פונקציות התא.לסיכום Ceramide מסוגל לעכב באופן פעיל נתיבים חיוניים בתא וכך לא משאיר שום סיכוי בכלל להישרדות של תאים סרטניים.

שמן קנאביס כימותרפיה כעת שסיכמנו כיצד כימותרפיה ושמן קנאביס מסוגלים להלחם במחלות הסרטן בואו נפנה לדמיון, שסיכמנו במספר נקודות:

1) הכימיה של התא – שתי השיטות מבוססות על ההכרה שלנו של הביולוגיה והתהליכים הכימיים השונים בתא. בכימותרפיה אנו מבקשים למנוע חלוקה של תאים סרטניים ולהשיג זאת, ההליך הכימותרפי תוקף את היכולת הכללית של התאים בגוף להתחלק בניסיון להתמקד יותר על הסרטניים. בעוד הטיפול בשמן קנאביס מזהה את התאים הסרטניים וגורם לנזקים שמובילים למות התאים הסרטניים.

2) הדמיון הביולוגי – בשתי השיטות אנו תוקפים את התאים הסרטניים ברמה הביולוגית ומסתכלים על התא הסרטני כסכום חלקיו על הקטנים והגדולים שביניהם.

3) שימוש בחלבונים – בשתי השיטות המטרה מושגת באמצעות מניפולציה כזאת או אחרת (כפי שהסברנו להנ"ל) שמתבצעת באמצעות הוא על החלבונים שמרכיבים את התא. בתהליך הכימותרפיה אנו עוצרים את התחלקות התא באמצעות פגיע בחלבונים שעומדים מאחורי התחלקות זאת, בזמן בטיפול בשמן קנאביס החומרים הפעילים נקשרים או מפרישים חלבונים שפועלים מאחורי המוות של התא הסרטני.

כאן פחות או יותר הדמיון נגמר, הטיפול בשמן קנאביס לעומת הטיפול הכימותרפי כמעט ואינו כולל תופעות לוואי, בוודאי שלא כאלו שמתקרבות לתופעות הלוואי המזעזעות של הטיפול הכימותרפי.
בנוסף לזאת שמן הקנאביס אינו פוגע בתאים בריאים בגופנו כפי שעושה הטיפול הכימותרפי ועדות לזאת היא הרשימה הגדולה של תופעות הלוואי של הטיפול הכימותרפי בהן דנו בחלק הראשון של כתבה זאת.
שמן קנאביס כימותרפיה  באופן מתמצת ללא זליגה למחוזות של הסברים מדעיים מפרחים ניתן לחזות שבעתיד הקרוב שמן המריחואנה לא רק שיינתן (לניהול תופעות הלוואי לאחר הטיפול הכימותרפי) אלה יחליף את הטיפול באמצעות תרופות כימיות לטיפול באמצעות תרופות שרותמות את הסגולות של החומרים הפעילים בשמן ובצמח הקנאביס לרפא מסרטן, אצל כל רופא אונקולוג ובכל בית חולים.

http://www.youtube.com/watch?v=e5xyUIzARbQ

שמן קנאביס כימותרפיה

http://www.cancer.org/treatment/treatments-and-side-effects/treatment-types/chemotherapy.html
http://www.cancer.org/treatment/treatments-and-side-effects/physical-side-effects/peripheral-neuropathy.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5176373/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21426373/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1099449/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4791148/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25796592/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29797104
http://www.cureyourowncancer.org
http://www.cancer.org/treatment/treatments-and-side-effects/treatment-types/chemotherapy.html
http://www.cancer.org/treatment/treatments-and-side-effects/physical-side-effects/peripheral-neuropathy.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5176373/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21426373/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1099449/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4791148/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25796592/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29797104

שמן קנאביס

שמן קנאביס כימותרפיה

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי