שמן קנאביס ללב ולדם – שמן קנאביס ומערכת הדם

ייעוץ והדרכה לחולים

שמן קנאביס והלב – שמן קנאביס ומערכת הדם

שמן קנאביס והלב שמן קנאביס לטיפול בלב ומערכות הדם בגופנו

שמן קנאביס והלב
שמן קנאביס והלב

שמן קנאביס והלב – מערכת היחסים שבין שמן הקנאביס למערכת הדם והלב היא אחת ממערכות היחסים המעניינות ביותר בין מערכות היחסים שבין שמן הקנאביס לגוף האדם. בימי קדם נהגו מרפאים להשתמש בצמח הקנאביס ובשמניו להקלה על מספר רב של תחלואות ביניהם מחלות של מערכת וכלי הדם. בסין ובהודו העתיקות נעשו שימושים רבים בצמח הקנאביס אלפי שנים לפני תחילת הספירה הנוצרית כתרופה למגוון רחב של תחלואות.

אז מה היא מערכת הדם:

שמן קנאביס והלב – מערכת הדם מורכבת משלושה מרכיבים שהם:
1) הלב
2) כלי הדם
3) הדם
הלב משמש כמשאבה המזרימה את נוזל הדם בצינורות, שהם כלי הדם.

כלי הדם והדם הזורם בתוכם מגיעים לכל מקום בגוף.תפקידי מערכת הדם מורכבים וניתנים לחלוקה לארבעה תפקידים.
א) התפקיד הראשון הוא הובלת גזים – המערכת מובילה חמצן מן הריאות לכל רקמות הגוף ומסלקת דו תחמוצת הפחמן מהן.
ב) התפקיד השני הוא הובלת חומרי מזון וסילוק פסולת – מערכת הדם מובילה את חומרי המזון הדרושים לרקמות ממערכת העיכול וממאגרי המזון הקיימים בגוף, כמו רקמות השומן, לרקמות השונות. בנוסף לכך המערכת מסלקת חומרי פסולת הנוצרים ברקמות החוצה מהגוף, כאשר הסילוק נעשה דרך הכליות והכבד, שלתוכם נכנס דם עם פסולת ואיברים אלו מוציאים את הפסולת החוצה מן הדם.
ג) התפקיד השלישי הוא הובלת הורמונים, שהם חומרים המיוצרים על ידי בלוטות, השופכים אותם לזרם הדם. ההורמון זורם בזרם הדם, מגיע אל האיבר שאליו הוא נועד ונקשר אליו. בעקבות כך מתחולל שינוי באיבר המטרה הספציפי לכל הורמון.
ד) התפקיד הרביעי של המערכת הוא ויסות חום הגוף- האיברים הפנימיים של הגוף מייצרים חום ללא הפסקה כתוצאה מפעילותם השוטפת, בזמן שהמשטח החיצוני של העור בדרך כלל מאבד חום. כיווץ והרחבת כלי הדם המובילים דם לעור מאפשרים וויסות של איבוד חום הגוף לפי הצורך. לדוגמה, כאשר הטמפרטורה החיצונית יורדת ויש צורך במניעת איבוד חום לסביבה, כלי הדם המובילים דם לעור מתכווצים ובעקבות כך העור נעשה חיוור וקר ואיבוד החום לסביבה קטן.

המערכת האנדוקניבואידית ומערכת הדם

שמן קנאביס והלב – בגופנו נמצאת המערכת האנדוקניבואידית המקיימת קשרים עם מספר רב של חומרים בגוף דרך מחזור הדם. חומרים אלו שייכים למשפחת הקנבינואידים, שהיא משפחה של נוירוטרנסמיטורים שומניים, קנבינואידים הם מולקולות, רכיבים פעילים, הנמצאים בצמח הקנאביס, והם אלו שאחראים לקשת ההשפעות הרחבה שמקנה הצמח למי שבוחר לצרוך ממנו.

הקנבינואידים הם למעשה תרכובות כימיות שכאשר נצרכות על ידי האדם, באכילה עישון וכו, הן נקשרות ומפעילות קולטני קנבינואידים הנמצאים במערכות שונות של הגוף, כמו למשל במערכת החיסון שלנו. קולטנים אלו נקראים CB1 ו CB2 והם בעצם חלבונים הנושאים על גביהם פקודות בצורת מטען גנטי.

מחקרים רבים הראו ששומנים אלו (ליפידים) בעלי השפעות ותמורות רבות במערכות רבות בגופנו וביחס לשאר מערכות הקולטנים שבגופנו נחשבת מערכת זאת למגוונת ורחבה ביותר מכלל מערכות הקולטנים הידועות למדע כיום. התפקיד של הממברנות השומניות(גבולות התא) במערכת הקנבינואידית נובעת מהעובדה שהמקור ואספקה של קנבינואידים נגזרים מהחומצה הארכידונית.

המחקר של מולקולות אשר משפיעות על מערכת הקנבינואידים במוח ובגוף הוא חיוני בחיפוש אחר אמצעים רפואיים היכולים לעזור לנו להלחם בתחלואות שונות העלולות לתקוף את מערכת הדם, ללא השפעות שליליות על התפקוד הקוגניטיבי של מטופל, למשל לדוגמא באמצעות זיקוק שמן קנאביס עם יחס טי איץ' סי נמוך על מנת לנסות להמנע מההשפעות הפסיכודאליות של צריכת הצמח הנגרמות מצריכת החומר הפעיל טי איץ סי.

אחת דרכים שבה המערכת הקנבינואידית עוזרת לבריאות גופנו היא בשמירה על הבריאות של העורקים וורידים בגופנו. טרשת עורקים במיוחד, מתוארת כמחלה שנרכשת מטיפול באמצעות צמח הקנאביס וגרורותיו באמצעות חומר ביולוגי שעוזר לתאי הדם ולתאים אשר בונים את כלי הדם לשמור על כוחם ועמידותם.

מחקרים מדעיים שהתפרסמו על המערכת הקנבינואידית מראים שלשמן קנאביס מספר סגולות שמערכת הדם שלנו יכולה להיות נשכרת מהן. למשל החומר הפעיל טי איץ' סי הוכח כמשחרר את השרירים החלקים המרכיבים את העורקים שלנו, הרגעה זאת גורמת לירידת לחץ דם וליותר גמישות של כלי הדם.

הקולטן מסוג CB1 הנמצא ברקמות של העורקים שלנו ולוקח חלק ברגולציה של רקמות העורקים. תגליות נוספות איששו את הסגולות של החומר הפעיל מסוג סי בי די  כמוצלח במיוחד לריפוי של סתימת כלי דם לאחר התקפי לב ושבץ.

עובדות אלו ורבות אחרות בנוגע לתרומות האפשריות של החומרים הפעילים בצמח הקנאביס לטיפול במחלות במערכת הדם מסמנות ששמן קנאביס יכול לשמש גם כתרופה וכסוכן מונע של מחלות דם.

שמן קנאביס והלב – CB1 הינו קולטן שנמצא בגופנו ושייך למערכת העצבים, שהוכח כמסוגל להגן מפני מוות של תאי עצב בעקבות שבץ מוחי, וכן הדקסנבינול תרופה אשר נמצאת בשלב מתקדם של תהליך הרישוי כתרופה שתונפק לנפגעי שבץ או פציעות ראש, בכדי למזער את הנזק המוחי לטווח ארוך שנגרם על ידי אירועים כאלה, כדי לשפר את סיכויי ההישרדות וההחלמה של אותם חולים מבלימה של המוות של תאי עצב.

לקולטן 1CB ישנם השפעות רבות על תהליכים רבים בתוך מערכת הדם, הוא נחשב למגייס של מערכת החיסון כנגד בקטריות התוקפות את מערכת הדם בכך שהוא עוזר לווסת את כמות המקרופאג'ים שבמערכת הדם. תפקיד חשוב נוסף של קולטן זה המופעל על ידי החומרים הפעילים בצמח הקנאביס הוא ויסות זרימת החמצן ויחס החמצן בתוך התאים שבגופנו.קולטן נוסף המוכר לנו מהמערכת זו הוא CB1 קולטן אשר הוכח כפועל כנגד היווצרות פלאק או קירות של שומן בתוך כלי הדם שלנו.

שמן קנאביס והלב – סגולה נוספת שיש לשמן הקנאביס היא חיוניות החומרים הפעילים שבשמן הקנאביס כנגד טרשת העורקים. אז מה היא טרשת עורקים בעצם?, טרשת העורקים היא שם כללי למספר מחלות שאפיונן הוא עיבוי דופן העורק והתקשחותו בשל פלאק הכולל משקעים שומניים וכדוריות דם לבנות, אותם משקעים שומניים יכולים להיווצר משלל גורמים ממחלות גנטיות אשר גורמות לוויסות לא נכון של ליפידים בתאים בגופנו ומתזונה עתירת שומנים.

בנוסף לזאת ישנה גם חסימה עם כדוריות דם לבנות הלא הן חלק מהמערך ההגנתי של מערכת החיסון, כלומר חלק מחסימת העורקים נגרם בגלל כשלים שונים במערכת החיסון. טרשת העורקים יכולה להתפתח בעורקים שונים בגוף ולפגוע באיברים שמוזנים באמצעותם כמו למשל: מוח, לב, כליות, גפיים ועוד.

המחלה מהווה את גורם התמותה העיקרי בעולם המערבי, יותר מכל גורמי המוות האחרים גם יחד, מה שדוחף אותנו עוד יותר לגשת לסגולות של שמן הקנאביס.
הפלאק המצטבר על דפנות העורקים מורכב מכדוריות דם לבנות, כלי חשוב במערך ההגנה (מערכת החיסון) של הגוף שמהווה חלק מהחומר החוסם את תנועת הדם במצב של טרשת העורקים.

מחקרים רבים שהתפרסמו בשנתיים האחרונות איששו את העובדה שלחומרים הפעילים בשמן הקנאביס ישנה השפעה רבה על מערכת החיסון בכך שהם עוזרים לווסת באופן חיוני יותר את תפקודה של מערכת החיסון.

לשמן הקנאביס אכן ישנם סגולות טיפוליות, מרפאות עבור מגוון רחב של מחלות במערכת הדם כגון טרשת עורקים. באמצעות שימוש בשמן קנאביס החוקרים מצפים להיות מסוגלים לטפל בטרשת העורקים באמצעות שליטה על מערכת החיסון שתעשה את העבודה עבורם בסילוק הפסולת מדפנות העורקים.

מה אומרים המחקרים העדכניים

שמן קנאביס והלב – המחקרים העדכניים ביותר נכון לשנת 2019, שהתפרסמו בנושא הסגולות הרפואיות של שמן קנאביס לסובלים ממחלות לב ובמערכת הדם, מצביעים על מגמה דומה למחלות רבות אחרות בהן ניתן להיעזר בקנאביס או אפילו עדיף, בשמן קנאביס.

בזכות הסגולות הרב מערכתיות של שמן הקנאביס, גם במקרה של מחלות לב ובמערכת הדם, ניתן לייצב את שמן הקנאביס כשחקן משמעותי. הסגולות של שמן הקנאביס כנגד דלקות, זיהומים והעובדה שהוא מחזק את המערכת החיסונית של הגוף, עוזרת לו לטפל בבעיות במערכת הדם והלב. רצינו להזכיר כמה מבין המחקרים שהתפרסמו בשנים האחרונות בנידון:

המחקר הראשון שניגש אליו התבצע בקנדה והתפרסם בתחילת ינואר 2019. המחקר התבצע בשיתוף פעולה של שמונה מכוני מחקר ואוניברסיטאות ומצא שלמוצרים המופקים מקנאביס רפואי, סגולות ריפוי לאפילפסיה מסוג שתוקף את שרירי הלב. המחקר התמקד בחולים שהם ילדים עד גיל 12 בניסיון לספק מזור לילדים הנולדים עם המחלה הגנטית הזאת.

במחקר נוסף שנערך על ידי 9 אוניברסיטאות בארצות הברית והתפרסם בשנת 2018, ביקשו צוות החוקרים לבדוק האם שמן קנאביס ומוצרים המופקים ממנו יכולים להיות יעילים במקרים של אי ספיקת לב הנגרמת מבעיה בחדרי הלב.

המחקר השווה בין תוצאות של משתמשי קנאביס רפואי לחולים שאינם משתמשים בקנאביס רפואי וגילו שחולים הסובלים מאי ספיקת לב הנעזרים בקנאביס, בעלי 80 אחוז יותר סיכוי להירפא במהרה ומדווחים על פחות קשיים במהלך הטיפולים ותקופת ההתאוששות במקרים המצריכים ניתוחים.

המחקר כלל מעל 3000 חולים מ9 בתי חולים שונים ברחבי ארצות הברית על מנת להשיג תוצאות עם מסקנות רחבות יותר על אחוז גדול יותר של האוכלוסיה.במחקר נוסף שהתפרסם בשנת 2018 על ידי אגודת הכימאים האמריקאית, ביקשו צוות החוקרים להעריך את החיוניות של קנאביס וחומריו הפעילים לחולי לב בהסתמך על הידע בנוגע להשפעה של החומרים האנדוקניבואידים על מערכות הדם בזכות ההפעלה של חומצה ארכידאית שידועה כחשובה מאוד לפעילות השרירים שמפעילים (והם בעצמם) את הלב.
איגוד הכימאים האמריקאים הסיק שיש לעבוד לכיוון פיתוח תרופה בהתבסס על ההבנה שהם רכשו על התמורות שבין חומרים קניבואידים למחלות לב וכלי דם.

לסיכום

שמן קנאביס והלב – שמן קנביס ומוצריו יכולים לעזור לסובלים ממחלות במערכת הדם במגוון רחב של דרכים מחיזוק הנוזל הנע במערכת הדם ועד הוצאה לפועל של פקודות עם חשיבות ביולוגית חיונית לבריאותנו.
מערכת הדם אינה מערכת מבודדת בגוף וכוללת שיתוף פעולה עם המערכת החיסונית ושאר איברים ורקמות בגופנו על מנת לספק תנועה עבור נוזל החיים שזורם בגופנו.

באמצעות הפעלה של המערכת הקניבנואידית, צריכת שמן קנאביס יכולה להשפיע באופן חיובי ובדרכים  רבות על מערכת הדם:
1) הורדת לחץ דם – באמצעות הרפיה של כלי הדם באמצעות הרפיה של הרקמה המרכיבה את כלי הדם.
2) ויסות נכון של מערכת החיסון ותפקודה בכלי הדם למניעת טרשת עורקים
3) הפרשת קולטנים המסייעת לתהליכים המבוצעים באמצעות כדוריות דם לבנות
4) שליטה טובה יותר על המערכת המטבולית שבגוף
5) הרפיה של השרירים המרכיבים את הלב ומניעת יצירת לחץ העלול לגרום לפגיע ברקמה המרכיבה את הלב.
6) ניקיון העורקים מחומרים היוצרים פלאק

שמן קנאביס והלב – *לפני שאנו מסיימים יש לציין שאכן ממצעים אלו נוגעים לרוב האוכלוסייה אך לא לכולה, ישנם קבוצות אוכלוסיה אשר טיפול בקנאביס יכול להזיק להם למשל אנשים הסובלים מלחץ דם נמוך אינם זקוקים לעוד ירידה בלחץ הדם ולעוד הרפיה של הרקמה המרכיבה את העורקים. לכן יש תמיד להתייעץ עם רופא לפני צריכה של שמן קנאביס לצרכי מרפא על מערכת הדם.

מקורות:
1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16918457

2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16052037

3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/4048169

4) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10939579

5) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17022737

6) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9687088

7) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10022233

8) http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/atherogenic

9) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29685570

10) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30515765

11) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29685570

12) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30285425

13) http://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.biochem.8b00691
שמן קנאביס

שמן קנאביס והלב

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. בן בן

    היי תודה רבה על הכתבה הנפלאה . תהיו בבקשה מוכנים להעמיק על הסכנה האמיתית אם יש כזו על בעלי לחץ דם נמוך ?

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי