שמן סמבוק שחור – סמבוק שחור Sambucus nigra

שמן סמבוק שחור – סמבוק שחור Sambucus nigra

סגולות הסמבוק השחור
סמבוק שחור הקדמה:

סמבוק שחור – הסמבוק השחור (בשמו המדעי: Sambucus nigra) הוא עץ בגובה שיח המשמש לריפוי במספר רב של תרופות סבתא ותרופות מודרניות. הוא במקור צמח אירופאי ומחקרים מצביעים שמקורותיו מצ'כיה, שם הוא שימש במשך אלפי שנים לצרכים רפואיים שונים. מצ'כיה הוא התפזר למקומות שונים באירופה, המזרח התיכון, אסיה וצפון אפריקה.

סמבוק שחור
סמבוק שחור

פריחתו מבשרת שם את תחילת הקיץ. הבשלת פירותיו מסמלת באירופה את תחילת הסתיו. הסמבוק התאזרח במקומות רבים בעולם, לרוב באזורים ממוזגים וסוב-טרופיים. קליפת העץ צבעה חום/אפרפר, הפרחים קטנים וערוכים כסוכך, צבעם לבן/קרם ולהם ארומה מתקתקה. הפרי הינו ענבה בת 3-5 זרעים, צבעו שחור/ארגמני וטעמו מתוק/חמצמץ.

מקור השם סמבוק בשפה היוונית. גזעו הקשה של העץ שימש ביוון לבניית הסמבוקה, כלי נגינה נפוץ אצל היוונים והרומאים. הסמבוק סימל אצל הקדמונים את הצער והמוות משום שלפי המסורת מעץ זה הכינו את הצלב. לעץ הקשרים פולקלוריסטיים עשירים; נכתבו אודותיו שירים, סיפורים ואגדות ונקשרו סביבו אמונות רבות. שימושים תעשייתיים ורפואיים של הצמח ידועים אף הם מזה אלפי שנים.

מחלקיו השונים של העץ נהגו להפיק צבעים, מהפירות נהגו להפיק יין ששימש כתרופה כנגד הצטננות,  פירותיו שימשו להפקת סם משלשל, קליפת הגזע שימשה להקת חומר משתן, מיצוי העלים שימש כקוטל חרקים ועוד. לצמח גם שימושים רבים בתעשיית הקוסמטיקה הטבעית ומלבד השימושים הרפואיים שלו, פירותיו מצויים גם בשימושים קולינריים שונים, עד עצם היום הזה, להכנה ולתיבול סוגי שיכר שונים, הכנת ריבות, עוגות, גבינות ועוד.

סמבוק שחור
סמבוק שחור

ערך תזונתי

סמבוק שחור –  לסמבוק השחור ערך תזונתי רב שמסביר את סגולותיו הרפואיות של פירותיו. ברמה הכימית\ביולוגית הסמבוק השחור מכיל חומרים פיטוכימיקלים רבים וחיוניים לבריאות תקינה של גופנו. תזונאים ורופאים שמודעים לערכיו ממליצים על צריכה שבועית קבוע של סמבוק שחור על מנת לתת לגוף חומרים חיוניים לתפקודו התקין כמו למשל כולין שמשמש כאבן בניין חשובת לתרכובות ביולוגיות חשובות רבות המבצעות מאות תפקידים שונים במערכות שונות של הגוף.

ערכו התזונתי כולל:
1) מנירלים – מגנזיום, סידן ובעיקר אשלגן.
2) ויטמין כולין – משמשת כחומר מוצא למספר תרכובות חשובות בתאיהם של יצורים חיים.
3) תרכובות סוכר – פקטין הידוע כמקדם ריפוי של דלקות ושפעת.
4) חומצות לינולאיות – מחזקות את מערכת החיסון.
5) טריפטנים – מחזקים את מערכת העיכול.
6) סטרולים – מחזקים את מערכת החיסון והעצבים.
7) קוורצטין – משמש לטיפול ואיזון הסוכר בדם.
8) רוטין – נוגד חמצון.
9) פנולים – מכילים הורמונים חשובים לבריאות תקינה.
10) חומצה אורסולית – משמשת לתהליכי הזעה וכיוך.

פירות או שמן סמבוק שחור מכילים עוד מספר רכיבים פחות רלוונטים כמו למשל חלבונים המשמשים להגנת הפרי והופכים לסיבים תזונתיים בדרכי העיכול שלנו ומינרלים כמו ברזל המופיעים בכמויות קטנות.

סגולותיו של הסמבוק השחור

סמבוק שחור-  סמבוק השחור משמש כבר אלפי שנים לצורכי ריפוי על ידי בני אדם, כאשר פרחיו ופירותיו הם החלקים העיקריים בהם נעשה שימוש רפואי . הצמח שימש באופן מסורתי לטיפול במחלות ותסמינים כמו: שיעול, חום גבוה, זיהומים שונים הקשורים במערכת הנשימה, דלקות בדרכי השתן ועוד. ברפואת הצמחים המודרנית מוגדר הסמבוק כצמח עדין ונטול רעילות, המתאים לשימוש לפרקי זמן ממושכים ואף בילדים. כיום הסמבוק השחור נמצא בשימוש רפואי נרחב ברחבי העולם ומהווה רכיב דומיננטי ברוב התכשירים הטבעיים לטיפול ולמניעה של שפעות, שיעול ו"מחלות חורף" שונות. מחקרים מדעיים, שנערכו בארצות הברית, קנדה, אירופה וישראל, אף הדגימו השפעה חיסונית ואנטי ויראלית של הסמבוק השחור, אשר הובילה להטבה בסימפטומים של סוגי שפעת שונים.

בנוסף מחקרים מראים שפרחי הסמבוק מגבירים את ההפרשות של הרקמות הריריות במערכת הנשימה, במקרים של גודש דלקתי וליחה צמיגית. פעולה זו מסייעת לדלל את ההפרשות ולהוציאן החוצה באופן יעיל יותר, כמו למשל במקרים של דלקות אופייניות למערכת הנשימה העליונה. באותה המידה, הסמבוק יעיל גם במצבים המאופיינים ביובש, כמו למשל בהתקפי אסטמה. במקרים אלו, הפרחים פועלים להגברת ההפרשה המקומית ובריכוך הרקמה הרירית, כך הם מסייעים להפחתת הגירוי שנגרם מהיובש.

הסגולות העיקריות של סמבוק שחור ותמציות המופקות ממנו:

1) תרופה לזיהומים בסינוסים
2) תרופה לדלקות בדרכי הנשימה
3) תרופה לשפעת על מגוון תסמיניה
4) מומלץ לטיפול בנזקי עישון ואסתמה
5) מחזק את מערכת החיסון- מייצר כילה חומרים מייזעים, מפעילים את מערכת החיסון, מכייחים ומשתנים. שיכולים לעזור לגוף להיפטר ממספר רב של חיידקים וזיהומים.
6) מכיל נוגדנים- סמבוק שחור מכיל נוגדי ווירוסים ודלקות, בזכות החומר האחראי לכך- Ursolic Acid.
7) מטפל בכאבים בקיבה ודרכי העיכול
8) מוריד חום
9) תרופה לדלקות בדרכי השתן.

מחקרים מדעיים

סמבוק שחור –  כעת נסקור את המחקרים המעיים המשמעותיים ביותר בנוגע לסגולות הסמבוק השחור.

1) סירופ סמבוק שחור לטיפול בשפעת- ניסוי קליני שנערך על ידי צוות מחקר ישראלי בנורבגיה בשנת 2004, בדק את ההשפעה של סירופ מהצמח על 60 משתתפים, בגילאי 18-54, אשר הציגו סימפטומים של שפעת במשך לא יותר מ-48 שעות. הניסוי נערך בתנאי מעבדה באמצעות חלוקת המשתתפים בניסוי לקבוצות בצורה אקראית. המטופלים קיבלו 15 מ"ל של הסירופ, 4 פעמים ביום למשך חמישה ימים ותיעדו את הסימפטומים על פי קנה מידה מסוים. התוצאות הראו כי הסימפטומים בקרב קבוצת המחקר הוקלו 4 ימים מוקדם יותר מאשר בקבוצת הביקורת וכן כי השימוש בתרופות נוספות היה נמוך יותר משמעותית בקבוצת המחקר לעומת הקבוצה שלא צרכה סירופ סמבוק.

2) סמבוק שחור לריפוי דלקות- מחקר אמריקאי שהתפרסם בשנת 2006 מצא כי תמצית מפרחי הצמח הציגה סגולות נוגדת דלקת שנגרמה בעקבות פעילות של גורמים המובילים למחלת מיסב השן, מחלה שמתחילה מדלקת ברקמת התאים שבין השיניים לחניכיים (Periodontitis), בתנאי מעבדה. מנגנון הפעולה שיוחס לתמצית הוא בלימת הפעילות של גורם השעתוק הנקרא: NF-kappaB ושל האנזים Phosphatidylinositol 3-kinase המעודדים תגובה דלקתית. החוקרים הסיקו כי התמצית עשויה לשמש במניעה של מחלת מיסב השן בבני אדם והצביעו על הפוטנציאל הרפואי של תמציות סמבוק שחור למגוון דלקות בגוף האדם.

3) סמבוק שחור לריפוי זיהום מבקטריות "אינפלואנזה" סוג A וB- במחקר שהתפרסם בשנת 2011, והתבצע על ידי צוות מחקר מהמכון לחקר מיקרוביולוגיה רפואית שבגרמניה. צוות המחקר בדק כ736 חולים שאובחנו עם זיהום בקטריאלי של אינפלואנזה סוג A וB. מטרת המחקר הייתה לבדוק את ההשפעה של תמציות סמבוק שחור על המחלה. מסקנות המחקר היו שתמצית סמבוק שחור או סירופ סמבוק שחור, הורגים את הבקטריות ועוזרים לגוף להשתקם מהנזק .

4) סירו סמבוק שחור נגד התקפי אפילפסיה- מחקר שהתפרסם בשנת 2017 והתבצע על ידי צוות חוקרים מאיראן, מצא שלסירופ סמבוק שחור ממתכון מסורתי סגולות כנגד התקפים אפילפטיים. צוות המחקר הוכיח שסירופ סמבוק שחור מסוגל להקל על הסימפטומים של אפילפסיה במהלך התקפים וזמן השפעתו אורך בין 10 ל 15 דקות.

5) פגיע ביכולת השכפול של וירוסים- המחקר התפרסם בשנת 2018 והתבצע על ידי צוות מחקר אמריקאי, שקבע והוכיח שלתמציות סמבוק שחור, סגולות רפואיות שבאופן כללי פוגעות ביכולת השכפול של וירוסים בגופנו. צוות המחקר הדגיש שהסמבוק השחור, הדגים השפעה אנטי ויראלית כנגד מגוון רחב של מזהמים ויראליים, לרבות H1N1 (הוירוס הגורם לשפעת החזירים). במחקרים אלו, מיצוי הסמבוק הראה יכולת של עיכוב שכפול הוירוסים ושל פגיעה במנגנון ההיקשרות של הוירוס אל התא המארח.

6) סמבוק שחור לטיפול במחלות וזיהומים של דרכי הנשימה העליונות-  במחקר שהתפרסם השנה (2019), ביקש צוות המחקר שכלל אנשי מקצוע משני מכוני מחקר בטנסי שבארצות הברית. המחקר ביקש לבדוק את הסגולות (אם בכלל) של סמבוק שחור על מחלות בדרכי הנשימה העליונות הכוללות את הפה הוושט עד הצומת של הטרכיאה. המחקר מצא שבזכות ערכו התזונתי ומספר חומצות חיוניות לבריאות גופנו, הסמבוק השחור מספר הגנה כאשר הוא נצרך באופן קבוע בפני רוב הזיהומים והבקטריות המוכרות לעולם המדע.

לסיכום

סמבוק שחור –  הסמבוק השחור נמצא בשימוש בני אדם כבר אלפי שנים ומשמש גם קיום להכנת תרופות, מאכלים ומשחות. הפופולאריות של הצמח נסקה בשנים האחרונות בזכות מחקרים מדעיים שהדגישו את הסגולות של הסמבוק השחור והמוצרים המופקים מפירותיו, גזעו ועליו. הסגולות הרפואיות של הסמבוק השחור נפרסות מהקלה על בחילות, שפעת והקאות עד לטיפול בדלקות באזורים שונים בגוף.

תחום המחקר של הסמבוק השחור עדיין חסר במידע בהשוואה לצמחים אחרים אבל המחקרים שכן קיימים שוכים אור רב על המדע שמאחורי הסגולות של הסמבוק השחור.

שמן סמבוק שחור – תמצית סמבוק שחור עם קינמון זה מעדן !!!

מקורות
1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pubmed/28198157-a-review-of-the-antiviral-properties-of-black-elder-sambucus-nigra-l-products/?from_term=Sambucus+nigra&from_pos=1

2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pubmed/21352539-inhibitory-activity-of-a-standardized-elderberry-liquid-extract-against-clinically-relevant-human-respiratory-bacterial-pathogens-and-influenza-a-and-b-viruses/

3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pubmed/28198157-a-review-of-the-antiviral-properties-of-black-elder-sambucus-nigra-l-products/

4) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pubmed/27460744-anticonvulsant-activities-of-sambucus-nigra/?from_term=Sambucus+nigra&from_pos=2

5) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24409980

6) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28198157

7) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30949173

8) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30670267

9) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30669102

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות –  סדנא לריפוי עצמי ולתהליך מיצוי צמחים.

קרא עוד »

כתיבת תגובה

תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים
ארכיונים
תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים