קנאביס נגד איידס

קנאביס נגד איידס

קנאביס נגד איידס

קנאביס נגד איידס
קנאביס נגד איידס

קנאביס נגד איידס – איידס כהגדרתה היא ראשי תיבות באנגלית: Acquired Immune Deficiency Syndrome, תסמונת הכשל החיסוני הנרכש) הוא שילוב של סימפטומים המופיעים בשל כשל של מערכת החיסון בעקבות הידבקות בנגיף ה-HIV. החולים סובלים מזיהומים אופורטוניסטים ומגידולים, שניהם מסכני חיים. על פי ההערכות, יותר מ-25 מליון בני אדם מתו מהמחלה ב-30 השנים האחרונות. החל מאמצע שנות ה-90 קיים טיפול תרופתי המונע את התפרצות המחלה ומאפשר לנשאים לחיות עם נגיף ה-HIV באופן כמעט זהה למי שאינו נושא את הנגיף. על כן כיום נשאות של HIV נחשבת לסטטוס כרוני, ולא למחלה סופנית.
נגיף האיידס הוא נגיף שפוגע בתפקודים הרבים בנושאים אותו מבעיות של קרישת דם, זיהומים שאינם מחלימים, נסיגה רקמות שומן מתאים בגוף ושאר תסמינים שמשאירים את החולה באיכות חיים נמוכה ללא טיפול למניעת נסיגת המערכת החיסונית של החולה וטיפול בשאר התסמינים. אין טיפול עדיין המביא להעלמת הנגיף שאינו עבר את השלב הניסויי אז רוב הטיפולים המונעים כיום מתמקדים בלנסות ולמנוע שעתוק של הנגיף בתאי הגוף ולמנוע ממנו מלעבור משלב הדגירה לשלב המחלה האקטיבית.

קנאביס נגד איידס – הקלה לחולי איידס באמצעות טיפול בקנאביס – במשך השנים האחרונות הגיעו יותר ויותר עדויות על אנשים פרטיים ואח"כ גופים מחקריים שבדקו את ההקלה באורח החיים שחולי איידס מעשני קנאביס דיווחו עליה לרופאיהם.

הקלה על חולי איידס באמצעות שימוש בקנאביס- נגיף האיידס מוכר היטב לשרותי הרפואה במדינות שבהן השימוש במריחואנה רחב כמו למשל בקליפורניה, מדינה בארה"ב שפעמים רבות בשנות ה80 הואשמה שהנגיף פורח בה בשל אורח חיים המתירני של התושבים במיוחד באזור סן פרנסיסקו. טענה זאת אכן אינה נכונה אך אכן נכון שבקרב התושבים בקליפורניה היה נהוג עישון מריחואנה ואלו מהם שהיו נשאים או חולים במחלה ובעיקר הדיווחים שלהם "התניעו" מחקרים רבים בתחום .  למשל רונלד אליס רופא מסן דיאגו פרסם בשנת 2008 מחקר בשם " Smoked Medicinal Cannabis for Neuropathic Pain in HIV: A Randomized, Crossover Clinical Trial"  .
במחקרו מצא ד"ר אליס שחולים בנגיף מדווחים על ירידה חדה של 45 אחוז בכאב עם שימוש בקנאביס לעומת קבוצת הביקורת. מחקרו התפרסם במגזין Neuropsychopharmacology באותה שנה נכתב ופורט על הממצאים שעלו בנוגע ליעילות של טיפול בקנאביס בכאבים שמקורם ניורופסיכולוגי, כלומר כאב שנובע מחוסר יכולת של מערכת העצבים להתמודד ולווסת את הכאב שממנו סובל אותו אדם.
http://www.researchgate.net/publication/23157002_Smoked_Medicinal_Cannabis_for_Neuropathic_Pain_in_HIV_A_Randomized_Crossover_Clinical_Trial

הקלה לחולי איידס באמצעות שימוש בקנאביס – בשנת 2005 התפרסם מאמר שנעשה על ידי צוות רפואי בבית החולים צ'לסי ווסט מיניסטר בלונדון שמצא שקנאביס מסייע לחולים בנגיף האיידס יותר מכל תרופה אחרת שידוע למערכת הרפואית בהקלה על הסימפטומים של נגיף האיידס ובמיוחד בחוסר התאבון שממנו סובלים החולים. הצוות הרפואי סיכם במאמר שסקר את הניסוי שקנאביס הינה התרופה הטובה ביותר שניתן לתת לחולי איידס כהקלה על הסימפטומים שמביא איתו הנגיף כמו: בחילה, חוסר בשיווי משקל, כאבי שרירים, כאבים נוירולוגים (שמקורם בפגיע במערכת העצבים), חרדה ועיקצוצים שעור (עקב קריסת מערכת העצבים הפריפריאלית). http://www.jpsmjournal.com/article/S0885-3924(05)00063-1/abstract

הקלה לחולי איידס באמצעות טיפול בקנאביס– דכאון ואיבוד תאבון הם תסמינים שכיחים אצל נשאי וחולי איידס, כפי שדוקטור מרגרט הייני מאוניברסיטת קולומביה פרסמה במאמרה Dronabinol and Marijuana in HIV-Positive Marijuana Smokers: Caloric Intake, Mood, and Sleep, חולים שקיבלו קנאביס רפואי ציינו על תאבון גדול יותר (או הופעתו משום שלא היה קיים לפני צריכת הקנאביס) ומשקל גופם עלה באופן מתמיד במהלך הניסוי, ד"ר מרגרט מציינה במאמרה את החזרה של החיוניות ומצב רוח מתגבר אצל החולים שניסו את הטיפול בקנאביס. המאמר קיבל סיקור רחב בתקשורת ומצויין פעמים רבות באתרים שעוסקים בנושא המדבור בנוגע למחקר זה שנערך באוגוסט 2007. המאמר מפורסם במלאו באינטרנט בכתובת: http://www.safeaccess.ca/research/pdf/HaneyTHCCannabisHIVAIDS2007.pdf

קנאביס נגד איידס – קנאביס רפואי
הקלה לחולי איידס באמצעות שימוש בקנאביס- ניתן למצוא מחקרים רבים שנעשו ב10 שנים האחרונות בעיקר בארה"ב ובקליפורניה במיוחד, שמחברים בין השימוש במריחואנה כתרופה להקלת הכאב הכרוך בתסמינים של נגיף האיידס אך ישנם גם מחקרים שמראים שצריכת מריחואנה מועילה גם בהאטת קצב התפתחות הנגיף על פי מחקר שהתפרסם ב2012 על ידי החוקר דוקטור סביור רמירז באוניברסיטת פילדלפיה מצא במחקר פורץ דרך (שמאז הצטרפו אליו עוד מספר חוקרים ורופאים) במחקרו של דוקטור רמירז מצביעים על כך ששימוש במריחואנה מאט את קצב התפתחות ושעתוק הנגיף בגוף החולה/נשא, נגיף האיידס תוקף את מעכת החיסון של האדם וגורם לה לסמן את גופו של אותו אדם כמטרה וכך תוקפת מערכת החיסון עצמה של אותו אדם את אותו האדם שחולה בנגיף. הנגיף מתפשט לתאים בגוף, השימוש במריחואנה בחולים בנגיף בשנים האחרונות מראה האטה של קצב התפשטות הנגיף.

הקלה לחולי איידס באמצעות טיפול בקנאביס–  ב20 למרץ 2012 פורס מאמר על ידי צוות רפואי מבית חולים הר סיני שבניו יורק המסביר כיצד החומרים הפעילים בקנאביס מסייעים להאטת קצב התפשטות הנגיף ולהקלה על הסימפטומים של הנגיף. המאמר מסביר: במוחנו קיימים רצפטורים בשם CR והוא מגיע בכמה סוגים. CR1 הינו הרצפטור שבמגע עם החומר הפעיל שבקנביס (THC) יוצר את תחושת ה"היי" שמגיע עם עישון ועיכול מוצרי קנאביס. CR2 הינו רצפטור דומה שמגיב עם THC אך הוא קשור להפעלת וחיזוק מערכת החיסון ואחראי להפעלת פעולות במערכת העיכול ומערכת העצבים הפרפריאלית (שאר מערכת העצבים מלבד המוח ועמוד השדרה).
ד"ר קריסטינה מריה קונסטנטינו שהיתה מנהלת המחקר צמצמה אותו לאחר זמן מה, על מנת לחקור כיצד THC משפיע על הרצפטור CR4 שמגיב כתגובת שרשרת הפעלה של CR2 ומונע באופן שניתן למדוד גם בתנאי מעבדה את התקדמות והתפשטות נגיף האיידס ברקמה חיה. CR4  היה ידוע זמן מה למערכת הרפואית כמסייע להאטת התפשטות הנגיף ולכן בחרה הד"ר להתמקד בו ואכן עזר המחקר להבין ולהוכיח את תרומת הקנאביס בהאטת ההתפשטות.
http://www.poz.com/article/hiv-marijuana-cannabinoids-22119-3186

לסיכום הראנו שהשימוש בקנאביס רפואי להקלה על הסימפטומים שמהם סובלים חולים בנגיף האיידס, הוא שימוש שנחשב מוצלח ומומלץ על ידי הקהילה הרפואית ואף יותר מזאת, חוקרים הצליחו לקשר בין עישון קנאביס למאבק בהתפשטות הנגיף בגוף עד כדי האטת התפשטות הנגיף

לקריאת המאמר באנגלית

קנאביס נגד איידס – קנאביס רפואי

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter

עוד באותו נושא

כתיבת תגובה

ארכיונים