תמצית כורכום

ייעוץ והדרכה לחולים

סגולות המרפא של תמציות כורכום

תמצית כורכום – אז מה הוא בעצם הסיפור של תמצית הכורכום, מדוע ישנו הייפ כה חזק בעשור האחרון לגבי כורכום והתמציות שניתן להפיק ממנו.

כורכומין הוא כימיקל צהוב עז המיוצר על ידי צמחי כורכומה לונגה, זהו הכורכומינואיד העיקרי של צמח הכורכום (כורכומה לונגה), בן למשפחת הג'ינג'ר, זינגיברצאה, הוא נמכר כתוסף צמחי מרפא, מרכיב קוסמטיקה, טעם מזון וצבע מאכל, מבחינה כימית, כורכומין הוא diarylheptanoid, השייך לקבוצת הכורכומינואידים, שהם פנולים טבעיים האחראים לצבע הצהוב של הכורכום.

תמצית כורכום היא בעצם תרכובת טאוטומרית הקיימת בצורה אנולית בממיסים אורגניים ובצורת קטנה במים, כורכומין התגלה כחומר פעיל בשנת 1815 כאשר פוגל ופייר ג'וזף פלטייה דיווחו על בידוד ראשון של "חומר צביעה צהוב" מקני שורש הכורכום.

למרות שכורכומין שימש היסטורית ברפואות עממיות שונות, הפוטנציאל שלו לתכונות מרפא נותר בלתי מוכח כטיפול בשימוש בעל פה ומלבד התייחסויות לכורכום עצמו בספרי רפואה, עתיקים, שונים.

החומר הפעיל המרכזי בכורכום – כורכומין

תמצית כורכום – בשנים האחרונות המדע התחיל לגבות את מה שההודים ידעו מזה זמן רב – הכורכומין באמת מכיל תרכובות בעלות תכונות רפואיות.

תרכובות אלו נקראות כורכומינואידים, והחשוב שבהם הוא כורכומין. כורכומין הוא המרכיב הפעיל העיקרי בכורכום, לכורכומין השפעות אנטי דלקתיות חזקות והוא נוגד חמצון חזק מאוד.

עם זאת, תכולת הכורכומין של הכורכום אינה כה גבוהה ונעה בסביבות ה- 3%.

רוב המחקרים על צמח זה משתמשים בתמציות כורכום המכילות בעיקר כורכומין עצמו, כאשר המינונים בדרך כלל עולים על גרם אחד ליום לטיפול במחלות שונות, יהיה קשה מאוד להגיע לרמות אלה רק באמצעות תבלין הכורכום במזונות שלכם.

לכן, אם ברצונכם לחוות את מלוא ההשפעות, עליכם ליטול תוסף מזון המכיל כמויות משמעותיות של כורכומין, בדרך כלל שמן כורכום.

למרבה הצער, כורכומין נספג בצורה גרועה לזרם הדם, זה עוזר לצרוך ביחד עם הכורכום פלפל שחור המכיל פיפרין, חומר טבעי המשפר את ספיגת הכורכומין ב -2,000%.

תוספי הכורכומין הטובים ביותר מכילים פיפרין, מה שמגדיל משמעותית את יעילותם, כורכומין הוא גם מסיס בשומן, אז זה יכול להיות רעיון טוב לקחת אותו בזמן אכילת ארוחה שומנית.

תמצית כורכום – כורכום עשוי להיות תוסף התזונה היעיל ביותר שקיים.

מחקרים איכותיים רבים מראים שיש לו יתרונות גדולים לגופכם ולמוחכם, כורכומין הוא פוליפנול שהם פיטוכימיקלים, שהם תרכובות של מולקולות, הנמצאות בשפע של מקורות מזון צמחיים טבעיים, ובעלי תכונות נוגדות חמצון.

בגלל הפוטנציאל של כורכומין לווסת מולקולות איתות מרובות, דווח כי הוא מחזיק בפעילויות פליוטרופיות, הוכח לראשונה כי יש לו פעילות אנטי בקטריאלית בשנת 1949, כורכומין הוכח מאז כבעל נוגדי דלקת, נוגדי חמצון, פרו-אפופטוטיים, כימותרפיים, נוגדי שגשוג, ריפוי פצעים, נוגד תסמינים, אנטי טפילים, ו גם תכונות נגד מלריה.

בנוסף, מחקרים מדעיים העלו כי כורכומין עשוי להיות פעיל כנגד מגוון רחב של מחלות אנושיות, כולל סוכרת, השמנת יתר, הפרעות נוירולוגיות, פסיכיאטריות וסרטן, כמו גם מחלות כרוניות הפוגעות בעיניים, בריאות, בכבד, בכליות ובמערכת העיכול והלב וכלי הדם.

הסגולות הרפואיות של כורכומין

תמצית כורכום – לכורכומין החומר הפעיל בצמח הכורכום ישנם סגולות רבות ובעשור האחרון נרשמה עלייה בכמות המחקרים המגבים טענות אלו.

נעבור כעת על חמישה מהסגולות הרפואיות של הכורכומין שנמצאו כיעילות ביותר, מבין הרשימה הארוכה של סגולותיו.

1) כורכומין נגד דלקות

כורכומין מוכח כחומר מצוין כנגד דלקות ועוזר לגופך להילחם בפולשים זרים ויש לו גם תפקיד בתיקון נזקים הנגרמים מדלקות, ללא דלקת, פתוגנים כמו חיידקים יכולים בקלות להשתלט על גופך ולהרוג אותך.

למרות שדלקת חריפה לטווח קצר מועילה, היא עלולה להפוך לבעיה מרכזית כאשר היא הופכת כרונית ותוקפת באופן אגרסיבי את רקמות גופך, מדענים מאמינים כעת כי דלקת כרונית ונמוכה ממלאת תפקיד מרכזי כמעט בכל מחלות כרוניות מערביות, זה כולל מחלות לב, סרטן, תסמונת מטבולית, אלצהיימר ומצבים ניווניים שונים.

לכן, כל מה שיכול לעזור במאבק בדלקות כרוניות הוא בעל חשיבות פוטנציאלית במניעה ואף בטיפול במחלות אלו, כורכומין נוגד דלקות חזק.

למעשה, הוא כה חזק עד שהוא תואם את היעילות של כמה תרופות נוגדות דלקת, ללא תופעות הלוואי.

כורכומין חוסם את NF-kB, מולקולה שעוברת לתוך גרעיני התאים שלך ומפעילה גנים הקשורים לדלקת, ההערכה היא כי NF-kB ממלא תפקיד מרכזי במחלות כרוניות רבות, מבלי להיכנס לפרטים (דלקת מסובכת ביותר), המפתח העיקרי הוא שכורכומין הוא חומר ביו-אקטיבי הנלחם בדלקת ברמה המולקולרית.

2) כורכום מגדיל באופן דרמטי את יכולת נוגדי החמצון של הגוף:

תמצית כורכום – המדע יודע כיום כי נזק חמצוני הוא אחד המנגנונים העומדים מאחורי ההזדקנות ומחלות רבות, זה כרוך ברדיקלים חופשיים, מולקולות מאוד תגובתיות עם אלקטרונים לא מזווגים.

רדיקלים חופשיים נוטים להגיב עם חומרים אורגניים חשובים, כמו חומצות שומן, חלבונים או DNA, הסיבה העיקרית שנוגדי חמצון מועילים כל כך היא שהם מגנים על גופכם מפני רדיקלים חופשיים.  כורכומין הוא נוגד חמצון חזק שיכול לנטרל רדיקלים חופשיים בשל המבנה הכימי שלו.

בנוסף, כורכומין מגביר את הפעילות של אנזימים נוגדי חמצון בגופך.

באופן זה, כורכומין מספק אגרוף של שניים נגד רדיקלים חופשיים. זה חוסם אותם ישירות, ואז מגרה את הגנת נוגדי החמצון של גופך עצמו, לכורכומין השפעות נוגדות חמצון חזקות. זה מנטרל את הרדיקלים החופשיים בכוחות עצמו אך גם מגרה את האנזימים נוגדי החמצון של גופך עצמו.

3) כורכומין מגביר גורם נוירוטרופי שמקורו במוח, קשור לתפקוד מוחי משופר וסיכון נמוך יותר למחלות נוירולוגיות:

תמצית כורכום – עד לאחרונה האמינו מדענים מתחום חקר המוח כי נוירונים אינם מסוגלים להתחלק ולהתרבות לאחר הילדות המוקדמת.

עם זאת, כעת ידוע שזה אכן קורה, נוירונים מסוגלים ליצור קשרים חדשים, אך באזורים מסוימים במוח הם יכולים גם להתרבות ולהגדיל את מספרם.

אחד המניעים העיקריים לתהליך זה הוא גורם נוירוטרופי שמקורו במוח (BDNF), שהוא סוג של הורמון גדילה הפועל במוחך, הפרעות נפוצות רבות במוח נקשרו לירידות ברמות ההורמון הזה, כולל דיכאון ומחלת אלצהיימר.

מעניין שכורכומין יכול להעלות את רמות המוח של BDNF, בכך הוא עשוי להיות יעיל לעיכוב או אפילו להפוך את מחלות מוח רבות וירידות הקשורות לגיל בתפקוד המוח, כורכומין עשוי גם לשפר את הזיכרון ולהפוך אותך לחכם יותר, מה שנראה הגיוני בהתחשב בהשפעותיו על רמות BDNF.

עם זאת, יש צורך במחקרים מבוקרים על אנשים כדי לאשר זאת, כורכומין מגביר את רמות הורמון המוח BDNF, מה שמגדיל את הצמיחה של נוירונים חדשים ונלחם בתהליכים ניווניים שונים במוח שלך.

4) כורכומין נגד מחלות לב:

תמצית כורכום – מחלות לב הן גורם המוות מספר 1 בעולם.

חוקרים מנבים ללמוד את הגורמים והפעולה של מחלות לב במשך עשרות שנים והם למדו הרבה מדוע זה קורה, באופן לא מפתיע, מחלות לב הן מסובכות להפליא ודברים שונים תורמים לה.

כורכומין המגיע בתמצית כורכום עשוי לסייע בהפיכת שלבים רבים בתהליך מחלות לב, אולי היתרון העיקרי של כורכומין כשמדובר במחלות לב הוא שיפור תפקוד האנדותל, שהוא השכבה הרירית (הפנימית) של כלי הדם שלנו.

ידוע היטב כי תפקוד לקוי של האנדותל הוא גורם מובהק למחלות לב וכרוך בחוסר יכולת של האנדותל לווסת את לחץ הדם, קרישת הדם וגורמים שונים אחרים, מספר מחקרים מצביעים על כך שכורכומין מוביל לשיפור בתפקוד האנדותל.

מחקר אחד מצא שתמצית כורכום יעילה כמו פעילות גופנית ואילו מחקר אחר מראה שהכורכומין פועל כמו תרופה לשכבה הרירית של כלי הדם.

בנוסף, כורכומין מפחית דלקת וחמצון (כפי שפורט לעיל), אשר ממלאים תפקיד גם במחלות לב.

תמצית כורכום – מחקר אחד הקצה באופן אקראי 121 אנשים שעברו ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים, או פלצבו או 4 גרם כורכומין ליום, כמה ימים לפני הניתוח ולאחריו.

קבוצת הכורכומין הייתה בסיכון מופחת של 65% לחוות התקף לב בבית החולים, לכורכומין השפעות מועילות על מספר גורמים הידועים כממלאים תפקיד במחלות לב, נטילת כורכומין משפרת את תפקוד האנדותל והוא גורם אנטי דלקתי חזק ונוגד חמצון.

5) כורכומין נגד דכאון

תמצית כורכום – כורכומין הראה הבטחה רבה לאחרונה בטיפול בדיכאון.

בניסוי מבוקר, 60 אנשים עם דיכאון חולקו אקראית לשלוש קבוצות, קבוצה אחת לקחה פרוזאק, קבוצה אחרת גרם אחד של כורכומין והקבוצה השלישית גם פרוזאק וגם כורכומין, לאחר 6 שבועות הכורכומין הביא לשיפורים שדומים לאלו של פרוזאק, הקבוצה שלקחה פרוזאק וגם כורכומין הצליחה בצורה הטובה ביותר.

על פי מחקר קטן זה, כורכומין יעיל כמו נוגדי דיכאון, דיכאון קשור גם לרמות מופחתות של גורם נוירוטרופי שמקורו במוח (הנקרא BDNF) ולהיפוקמפוס מתכווץ, אזור במוח בעל תפקיד מכריע בתהליכי הלמידה והזיכרון.

כורכומין מגביר את רמות ה- BDNF,מה שעלול להפוך חלק מהשינויים הללו, ישנן עדויות לכך שכורכומין יכול להגביר את המוליכים העצביים במוח סרוטונין ודופמין, מחקר שנערך בקרב 60 אנשים עם דיכאון הראה שכורכומין יעיל כמו פרוזאק בהקלה על תסמיני הדיכאון.

לסיכום

תמצית כורכום – לכורכום ובעיקר לתרכובת הכורכומין הפעילה ביותר שלו יתרונות בריאותיים רבים שהוכחו מדעית, כמו פוטנציאל למנוע מחלות לב, אלצהיימר וסרטן, כורכומין הוא חומר נוגד דלקות ונוגד חמצון חזק ועשוי גם לסייע בשיפור תסמיני דיכאון ודלקת פרקים.

תמצית כורכום

מקורות

– http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3288651/

– http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92752/

– http://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0006322303001811

– http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3281036/

– http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17044766

– http://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/jat.1517

– http://www.webmd.com/diet/supplement-guide-turmeric#1

– http://www.hindawi.com/journals/tswj/2009/624894/

– http://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23832433/

שמן קנאביס

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

תמצית החיים – סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות סדנא לריפוי עצמי ולתהליך

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי