שוגאול – שוגול –  הסוד של הג'ינג'ר

ייעוץ והדרכה לחולים

שוגאול –  הסוד של הג'ינג'ר

שוגאול – שוגאולים הם קבוצה של חומרים פעילים ומרכיבים חריפים של ג'ינג'ר הדומים במבנה הכימי לג'ינג'רול' החומר הפעיל הנפוץ ביותר בין הקבוצה הזאצ הוא –שוגאול  [6].

המולקולה של שוגאול היא C17H24O3 והמסה המולרית שלו היא 276 גרם למול.

שוגאול
תוסף תזונה טבעי חמשת השמנים

השוגאול מיוצר כאשר ג'ינג'ר מיובש או מבושל, יתרה מזאת, שוגאול (וג'ינג'רול) מומרים למרכיבים אחרים כאשר הם מחוממים לאורך זמן, וזו הסיבה שהג'ינג'ר מאבד את חריפותו בזמן שהוא מבושל, השם שוגאול נגזר מהשם היפני לג'ינג'ר (生姜 、 shōga).

שוגאול דורג 160,000 (יחידות חריפות של סקוביל) בסולם סקוביל, בהשוואה לתרכובות חריפות אחרות, שוגאול חריף יחסית ביחס לפיפרין, אך פחות מקפסאיצין.

שוגאול – שוגאולים הם חומרים פעילים מצמח הג'ינג'ר שנוצרו במהלך האחסון או באמצעות עודף חום, ככל הנראה שנוצר כתוצאה מתגובה התייבשות של הג'ינג'רולים.

היחס בין שוגאולים לג'ינג'ולים לפעמים נלקח כאינדיקציה לאיכות של תמציות ג'ינג'ר ואבקות ג'ינג'ר, מחקרים רבים מצביעים על שוגאול כשחקן מרכזי ואחד משלושת החומרים הפעילים העיקריים בצמח הג'ינג'ר, לג'ינג'ר יש פעילויות אנתרומינטטיות, אנטי בקטריאליות ואנטי-ויראליות.

יתר על כן, ג'ינג'ר נמצא כפעיל נגד הפרעות דלקתיות, אלרגיות, ניווניות, לב וכלי דם ובעיות מטבוליות שונות.

המקורות של השוגאול

שוגאול –  ג'ינג'ר (Zingiber officinale) הוא אחד התבלינים המבויתים העתיקים ביותר בתולדות האנושות, ג'ינג'ר הוא צמח פורח שזית השורש, שורש הג'ינג'ר או הג'ינג'ר נמצא בשימוש נרחב כתבלין וכתרופה עממית.

הוא צמח רב שנתי עשבוני הגדל באופן רב שנתי (גבעולים כוזבים עשויים מבסיס העלים המגולגלים) בגובה של כמטר ועליהם להבי עלים צרים, התפרחות נושאות פרחים בעלי עלי כותרת צהובים בהירים עם קצוות סגולים, ונובעים ישירות מהקנה על גבי יורה נפרדת.

ג'ינג'ר שייך למשפחת זינגיבראסאה (Zingiberaceae) הכוללת גם כורכום (Curcuma longa), הל (Elettaria cardamomum), וגלנגל, מקורו של הג'ינג'ר באי דרום מזרח אסיה וככל הנראה היה מבוית תחילה על ידי העמים האוסטרונים.

הוא הועבר עימם לכל רחבי האינדיאו-פסיפיק במהלך ההתפשטות האוסטרונזית (בערך בשנת 5,000 לפנה"ס), והגיע עד להוואי.

ג'ינג'ר הוא אחד התבלינים הראשונים שיוצאו מאסיה, שהגיע לאירופה עם סחר התבלינים, והיה בשימוש על ידי היוונים והרומאים הקדומים, הסגולות הרפואיות של הג'ינג'ר נבדק באופן אינטנסיבי, והוא נחשב לבטוח כתוסף צמחים על ידי רשויות הרגולציה השונות.

לג'ינג'ר יש פעילויות אנתרומינטטיות, אנטי בקטריאליות ואנטי-ויראליות, יתר על כן, ג'ינג'ר נמצא כפעיל נגד הפרעות דלקתיות, אלרגיות, ניווניות, לב וכלי דם ומטבוליות.

הסגולות הרפואיות של השוגאול

שוגאול –  השוגאול כפי שנאמר הוא אחד משלושת החומרים הפעילים העיקריים בשורש הג'ינג'ר וכאחד מהם הוא אחראי גם לרבות מהסגולות הרפואיות של הג'ינג'ר.

שוגאול נגד דלקות

שוגאול –  שוגאול ביחד עם שני החומרים הפעילים העיקריים בצמח הג'ינג'ר אחראי לאחת הסגולות המוכרות והעתיקות ביותר של הגי'נג'ר שהיא טיפול כנגד דלקות.

מחקרים רבים עסקו בנושא, למשל מחקר שבדק את ההשפעה של שוגאול על דלקת מפרקים ניוונית שהיא בעיה בריאותית שכיחה, אשר כרוכה בניוון של המפרקים בגוף, מה שמוביל לתסמינים כמו כאבי מפרקים ונוקשות.

בניסוי מבוקר שנערך בקרב 247 אנשים הסובלים מדלקת מפרקים ניוונית בברך, אלו שלקחו תמצית שוגאול סבלו מכאבים פחות והצריכו פחות תרופות נגד כאבים, מחקר אחר מצא ששילוב של ג'ינג'ר, מסטיק, קינמון ושומשום, יכול להפחית כאבים ונוקשות בקרב חולי דלקת מפרקים ניוונית בעת יישום מקומי.

המחקר מיפה את החומרים הפעילים שעזרו להגיע לתוצאות משככות הכאב והצביע על השילוב של ג'ינג'רול ושוגאול כאחראים לסגולה זו.

לחיזוק מערכת הדם

שוגאול –  צריכה של שמן ג'ינג'ר הוכחה כמורידה את רמות הסוכר בדם ומשפר גורמי סיכון שונים למחלות לב בקרב חולים עם סוכרת מסוג 2.

במחקר מדעי שערך סקירה מדעי של הנושא נמצא כי מינון של 5 גרם ומעלה של תמצית ג'ינג'ר המכילה כמויות גבוהות של שוגאול, הוא יכול לגרום לפעילות משמעותית לבריאות מערכת הדם ומניעה נגד טסיות הדם, במחקרים שנערכו בנושא נמצא ששוגאול הוא אחד האחראים לסגולות של שוגאול למערכת הדם, דרך גרימה להתרחבות כלי הדם והזנה של הסביבה התאית במערכת הדם.

שוגאול נגד סוכרת

שוגאול –  אחת הסגולות הנלוות לסגולותיו של השוגאול על נערכת הדם היא הסגולה שלו כנגד הסוכרת.

תחום מחקר זה הוא חדש יחסית, אך לשוגאול עשויים להיות בעלי תכונות אנטי-סוכרתיות חזקות, במחקר שנערך לאחרונה ב 2015 על 41 משתתפים עם סוכרת מסוג 2, 2 גרם אבקת ג'ינג'ר ליום הורידו את רמת הסוכר בצום ב 12%.

השוגאול גם שיפר דרמטית את HbA1c (סמן לרמות סוכר בדם לטווח הארוך), והוביל להפחתה של 10% לאורך 12 שבועות, נצפתה גם הפחתה של 28% ביחס ApoB / ApoA-I, והפחתה של 23% בסמנים לליפרופרוטאינים מחמצנים.  אלה שני גורמי סיכון עיקריים למחלות לב הנגרמות מסוכרת.

שוגאול כאנטי בקטריאלי

החומרים הפעילים של הג'ינג'ר נחקרו בעבר לצורך הבנת הפעילות האנטיבקטריאלית ופעילות עיכוב של צמיחת חיידקים עקב צריכת ג'ינג'ר, החוקרים בדקו תמציות שונות של שוגאול וג'ינג'רול והתוצאות הראו כי לכל התמציות למעט תמצית "קבוצת הבקרה" (שהייתה מים) פעילות אנטיבקטריאלית .

בנוסף החוקרים גילו שהשוגאול אחראי לעיכוב גידול החיידקים ושקצב הגידול היה תלוי במינון, התוצאות הראו גם כי תמציות שוגאול בעלות תכונות אנטיבקטריאליות וניתן להשתמש בהן לטיפול בזיהומים חיידקיים.

שוגאול כמחזק את מערכת החיסון

האיכויות הכימי קליות של השוגאול הופכות אותו למרכיב חיוני אשר מסוגל להזין את המערכת החיסונית של גופנו ולשפר את תפקודה, מחקרים מדעיים הוכיחו שמולקולאת השוגאול מחזקת קשרים כימיים בין תאים שונים במהלך שהיא חולפת לאורך גופנו, תהליך זה קורה תוך כדי התפרקות המולקולה במיוחד במעיים שלנו אשר שוברים אותה לאטומים אשר בהמשך מטווחים תהליכים שונים בין התאים בגוף.

שוגאול נגד סרטן השד

בין סגולותיו של השוגאול ישנם גם סגולותיו מול סרטן ובמיוחד סרטן השד, בין ההוכחות בנוגע לסגולותיו נעמדים מחקרים שהצליחו להוכיח שהשוגאול מעקב הפרשה של חומרים הממריצים את התפשטות הסרטן בגוף, מונעים את התחברותם למטריקס שהיא החלק ברקמות בעלי חיים שמקיף את התאים ומספק להם תמיכה מבנית.

במחקר שהתפרסם בשנת 2010 והצליח להוכיח ששוגאול מעקב את התשטותם של תאים מסוג סרטן השד, ההשפעה האנטי-פולשנית של סדרה של סוגים שונים של שוגאולים נערכה בתחילה על תאי סרטן השד מסוג MDA-MB-231 תוך שימוש במבחן הפלישה של matrigel.

המחקר מצע שההשפעות המדכאות של 6-שוגאול על פעילות של סוגי תאים סרטניים, באופן שמונע התחברות של תאים סרטניים למטריקס של התאים מסביבם, על ידי חסימת הפרשה של חומר מתאים סרטניים –  {מטרופולין-9 (MMP-9)} ובנוסף מניעה של השתכפלות מתוך גרעין התא הסרטני.

לסיכום

שוגאול הוא חומר פעיל חשוב בצמח הג'ינג'ר אשר אחראי לרבות מסגולותיו, תמציות ג'ינג'ר מוצלחות מכילות יחס של החומרים הפעילים בג'ינג'ר ונמדדות על כמויות השוגאול והג'ינג'רול שבהם, מחקרים רבים מוכיחים את הסגולות הרפואיות של השוגאול מחיזוק מערכת החיסון לטיפול בסוכרת, דלקות ואפילו סרטן, יש תמיד להתייעץ ברופא לפני שנוטלים שמן ג'ינג'ר או אבקות המכילות שוגאול.

מקורות

– http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128138328000042

– http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128092866000303

– http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780123854674000191

– http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3010581/

– http://europepmc.org/article/PMC/5297801

http://www.researchgate.net/publication/267779045_Antibacterial_activity_and_medicinal_proper-ties_of_Ginger_Zingiber_officinale

– http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835604/

– http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6832546/

– http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92775/

שמן קנאביס

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

תמצית החיים – סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות סדנא לריפוי עצמי ולתהליך

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי