קוורצטין

ייעוץ והדרכה לחולים

קוורצטין החומר הפעיל של זרעי הרימון

קוורצטין הוא פיגמנט טבעי הקיים בפירות, ירקות ודגנים רבים ושייך למשפחת הפלבנואידים, הוא פלבונול צמחי מקבוצת הפלבנואידים של פוליפנולים, הוא נמצא בפירות, ירקות, עלים, זרעים ודגנים רבים; בצל אדום וקייל הם מזון נפוץ המכיל כמויות ניכרות של קוורצטין.

קוורצטין בעל טעם מר ומשמש כמרכיב בתוספי תזונה, משקאות ומזון. הוא אחד הנוגדי חמצון הנפוצים ביותר בתזונה ומשחק תפקיד חשוב בסיוע לגופנו להילחם בנזק של רדיקאלים חופשיים, הקשור למחלות כרוניות כולל סרטן.

בנוסף, תכונותיו הנוגדות חמצון עשויות לעזור להפחית דלקות, תסמיני אלרגיה ולחץ דם, רדיקלים חופשיים עשויים לעשות יותר מאשר פשוט לפגוע בתאים שלך. מחקרים מראים שרמות גבוהות של רדיקלים חופשיים עשויות לסייע בהפעלת גנים המקדמים דלקת.

לפיכך, רמות גבוהות של רדיקלים חופשיים עלולות להוביל לתגובה דלקתית מוגברת, בעוד שמעט דלקת נחוצה כדי לעזור לגופכם לרפא ולהילחם בזיהומים, דלקת כרונית גורמת לבעיות בריאותיות, כולל סרטן מסוים, כמו גם למחלות לב וכליות, קוורצטין בעל טעם מר ומשמש כמרכיב בתוספי תזונה, משקאות ומזון.

פרופיל קוורצטין

C15H10O7 קוורצטין הוא בעל מסה מולרית של 302 גרם למול ונמס בטמפרטורה של 316 מעלות צלזיוס. הוא אינו מסיס במים, מקור השם קוורצטין מגיע מהמילה הלטינית "Quercetum" שמשמעותו יער אלון, שייכת לכיתה הנקראת פלבונולים שלא ניתן לייצר בגוף האדם.

צבעו צהוב וכפי שציינו מסיס בצורה גרועה במים חמים, מסיס למדי באלכוהול ובליפידים והוא אינו מסיס במים קרים, קוורצטין נחשב לאחד מהביו-פלבנואידים הנפוצים ביותר לטיפול בהפרעות מטבוליות ודלקתיות.

סגולות הקוורצטין

מחקרים רבים קישרו בין תכונות נוגדי החמצון של קוורצטין לסגולות בריאותיות אפשריות שונות לטיפול במגוון רחב של תחלואות וחולי, להלן כמה מהסגולות המובילות של הקוורצטין כפי שהוכחו על ידי המדע.

קוורצטין כנוגד חימצון

נוגדי חמצון מעכבים את תגובת החמצון של מולקולות אחרות שיכולות לייצר רדיקלים חופשיים, נוגדי חמצון אלה הם תוסף טבעי או סינטטי המסייע בשיפור הרדיקלים החופשיים הנגרמים בתנאים פתולוגיים, ויטמין A, ויטמין C וויטמין E הם נוגדי חמצון תזונתיים, הנמצאים בדרך כלל בירקות ובפירות המסייעים לעכב את הרדיקלים החופשיים.

קוורצטין השייך לקבוצת הפלבנואידים הם בעלי תכונות נוגדות חמצון עשירות המשמשות לטיפול בהפרעות דלקתיות ואלרגניות בתפוצה רחבה, פלבנואידים (המונח נגזר מהמילה הלטינית "פלוס", כלומר צהוב) הם חומרים פנוליים מהבחינה הכימית, המציגים פעילויות ביולוגיות הכוללות פעולות אנטי-אלרגניות, אנטי-ויראליות, אנטי-דלקתיות והסרת דם.

פלבנואידים נמצאים בעיקר בפירות, ירקות ומשקאות מסוימים שיש להם השפעות נוגדות חמצון מועילות, זוהו עד היום יותר מ- 3000 זנים של פלבנואידים, וזה עורר עניין מיוחד לאחרונה בגלל השפעתם המיטיבה על בריאותם של האדם, שדווחו כי בין הסגולות יש אנטי-ויראלי, אנטי-אלרגי, נוגדי-טסיות, אנטי-דלקת, נוגד-גידול, נוגד חמצון וטיפול בתרופות. הפרעות עצביות.

פלבנואידים מסווגים לשישה סוגים לפי המבנה הכימי: פלבונולים, פלבונים, פלבנונים, פלבנולים, איזופלבונים ואנתוציאנידינים.

קוורצטין נגד דלקות

רדיקלים חופשיים יכולים לעשות יותר מאשר פשוט לפגוע בתאים שלך, מחקרים מראים שרמות גבוהות של רדיקלים חופשיים עשויות לסייע בהפעלת גנים המקדמים דלקות באזורים השונים של הגוף.

לפיכך, רמות גבוהות של רדיקלים חופשיים עלולות להוביל לתגובה דלקתית מוגברת, בעוד שמעט דלקת נחוצה כדי לעזור לגופכם לרפא ולהילחם בזיהומים, דלקת כרונית עלולה להוביל לבעיות בריאותיות, כולל סרטן מסוים, כמו גם למחלות לב וכליות.

מחקרים מראים כי קוורצטין עשוי לסייע בהפחתת דלקות, במחקרים בצינור הבדיקה, הקווסטרטין הפחית את סמני הדלקת בתאים אנושיים, כולל מולקולות הגורמות לנמק הגידול אלפא (TNFα) ומולקולות interleukin-6 (IL-6).

במחקר אחד שביקש לחקור את סגולות הקוורצטין שהתבצע במשך של 8 שבועות בקרב 50 נשים הסובלות מדלקת מפרקים שגרונית, נצפה כי המשתתפות שלקחו 500 מ"ג של קוורצטין חוו הפחתה משמעותית של נוקשות בשעות הבוקר המוקדמות, כאבי בוקר וכאבים לאחר הפעילות, הן גם סבלו מסימני דלקת, כגון TNFα, בהשוואה לאלו שקיבלו פלצבו.

נגד אלרגיה

מחקרים מוכיחים שהסגולות הפוטנציאליות של קוורצטין על דלקות עשויות לספק הקלה בתסמיני האלרגיה, מחקרים שנעשו בתנאי מעבדה ובבעלי חיים מצאו כי קוורצטין מסוגל לחסום אנזימים המעורבים בדלקות ומדכאים כימיקלים המקדמים דלקת, כגון היסטמין.

לדוגמה, מחקר אחד הראה כי נטילת תוספי קוורצטין דיכאה תגובות אנפילקטיות מצריכה של בוטנים בעכברים.

קוורצטין נגד סרטן

לקוורצטין יכולות להיות השפעות נגד סרטן מכיוון שלקוורצטין יש תכונות נוגדות חמצון, יתכן שהוא בעל תכונות לוחמות סרטן כפי שמצפים החוקרים בתחום, בסקירה של מחקרי מעבדה ובבעלי חיים נמצא כי קוורצטין מדכא את צמיחת התאים הסרטניים וגורם למוות של תאים בתאי סרטן מסוג : סרטן השד וסרטן הערמונית.

במחקרים אחרים בבעלי חיים נמצא כי לתרכובת היו השפעות דומות בתאי סרטן הכבד, הריאה, השד, שלפוחית השתן, הדם, המעי הגס, השחלות, הלימפה, והעור, למרות שממצאים אלה מבטיחים, יש צורך ביותר מחקרים על בני אדם לפני שניתן יהיה להמליץ על קוורצטין כטיפול אלטרנטיבי לסרטן.

להפחתת לחץ הדם

לחץ דם גבוה משפיע על אחד מכל שלושה מבוגרים בישראל ומעלה את הסיכון שלך לחלות במחלות לב – סיבת המוות המובילה בעולם המודרני, מחקרים מראים כי קוורצטין עשוי לעזור להפחית את רמות לחץ הדם.

במחקרים, נראה היה כי לתרכובת של קוורצטין השפעה מרגיעה על כלי הדם והוא מוביל להתרחבות כלי הדם, כאשר עכברים עם לחץ דם גבוה קיבלו קוורצטין ביום למשך 5 שבועות, ערכי לחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי שלהם (המספר העליון והתחתון) ירדו בממוצע 18% ו- 23%, בהתאמה.

באופן דומה, סקירה של 9 מחקרים בבני אדם בקרב 580 אנשים גילתה שלקיחת יותר מ- 500 מ"ג של קוורצטין בתוסף, הפחיתה מדי יום את לחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי בממוצע של 5.8 מ"מ הס"ג ו -2.6 מ"מ כספית בהתאמה.

נגד אלצהיימר

מחקרים מראים כי התכונות נוגדי החמצון של קוורצטין עשויות לסייע בהגנה מפני הפרעות מוח ניווניות, כמו מחלת אלצהיימר ודמנציה, במחקר אחד עכברים עם מחלת אלצהיימר קיבלו זריקות קוורצטין כל יומיים במשך שלושה חודשים. בסוף המחקר, הזריקות הפכו מספר סמנים לאלצהיימר והעכברים זכו לתוצאות הרבה יותר טובות במבחני למידה שונים.

במחקר אחר, תזונה עשירה בקוורצטין הפחיתה את הסימפטומים למחלות האלצהיימר ושיפרה את תפקוד המוח בעכברים בשלב המוקדם-אמצעי של המצב.

עובדה מעניינת – קפה הוא משקה פופולרי שקושר רבות לסיכון נמוך יותר למחלת אלצהיימר.

למעשה, מחקרים מראים כי קוורצטין, ולא קפאין, הוא התרכובת העיקרית בקפה שאחראית על השפעותיו המגנות הפוטנציאליות מפני מחלת האלצהיימר, קוורצטין הוא הפלבנואיד התזונתי השופע ביותר וקיים במספר מגוון של צמחים, הוא הוכח כקשור לשיפור בביצועים פיסיים ולהפחתת דלקת, לחץ דם ורמות סוכר בדם.

בנוסף, יתכן ויש לו תכונות מגנות על המוח, אנטי-אלרגני ואנטי סרטני וכל אלו בזכות הסגולות שלו להלחם ברדיקלים חופשיים ובהזנה של הסביבה התאית לכיוון תיפקוד יעיל יותר.

קוורצטין כאנטי בקטריאלי

מדענים כבר מזמן הצליחו להוכיח כי החומר מציג השפעות אנטיבקטריאליות כנגד כמעט כל זני החיידקים, ובמיוחד על אלו המשפיעים על מערכת העיכול, מערכת הנשימה, השתן והעור, יכולתם האנטי-זיהומית והאנטי-פלפלטיבית תורמת רבות לסגולות האנטי-ויראליות של החומר, בין הוירוסים שהוכחו כמגיבים לפלבנואידים ניתן למצוא: נגיף אדנווב, נגיף הרפס סימפלקס, נגיף דלקת המוח היפנית, וירוס סינסיטיאלי בדרכי הנשימה ועוד.

מקורות

-http://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27187333/

-http://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23675073/

-http://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28620474/

-http://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25272572/

-http://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18417116/

-http://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18187018/

שמן קנאביס

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

תמצית החיים – סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות סדנא לריפוי עצמי ולתהליך

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי