זרעי רימון

ייעוץ והדרכה לחולים

זרעי רימון

זרעי רימון – סגולותיהם מרכיביהם ותכונותם

זרעי רימון
שמן זרעי רימון

הרימון הוא עץ תרבותי נשיר המתנשא עד לגובה של כשלושה מטרים. בתרבויות העתיקות הוא סימל יופי, פריון וחכמה ונצרך ונסחר בעיקר בשל טעמו הטוב וחיי המדף הארוכים שלו. מקורו באיראן ומשם הוא הופץ בעיקר לכל אזורי הים התיכון.

בארצנו הקטנה, הרימון מוכר לנו בעיקר כאחד משבעת המינים שנתברכה בהם ארצנו, שבמרוצת השנים הוא הפך פחות ופחות לפרי מאכל בשל קליפתו העבה והקושי לקלפו, ויותר ויותר כפרי סימבולי שהשתמשנו בו עוד מן הילדות לקישוט הסוכה. אולם, ככל שבגרנו וככל שהמחקרים התפתחו חשוב להכיר ולדעת כי הרימון הוא יותר מפרי אדום טעים וחושני בעל מראה יפהפה ומלכותי, אלא הוכח כפרי בריא עם סגולות שונות להקלה, למניעה ולריפוי אף של מחלות כרוניות וקשות ותסמיניהן השונים.

חלקי הרימון השונים משמשים במניעתן ובריפוין של מחלות, למשל לשמן זרעי הרימון ידועות סגולות של הורדת רמות כולסטרול בדם והורדת לחץ דם גבוה, ויסות רמות הסוכר בגוף ואיזון הורמונאלי, וחליטה מקליפת הרימון מסייעת בריפוי מחלות מעיים במבוגרים ובילדים.

וככל שהמחקר בן ימינו מתפתח הרימון ובעיקר השמנים המופקים מזרעיו הופכים ליותר ויותר מוכרים בספרות המדעית כבעלי יכולות רפואיות ממשיות למנוע מחלות מוחיות ניווניות קשות בעיקר דמנציה ודומותיה, שעד היום לא נימצא להן מרפא.

השמן המופק מזרעיו של הרימון, מכיל בין היתר כמויות לא מבוטלות של ברזל, חומצת שומן לינולאית ונוגדי חמצון חזקים, כשכל הללו ואחרים הם החומרים הפעילים המאפשרים לרימון להיות כל כך אפקטיבי בריפוי ובמניעת מחלות.

omega – 5 בשמן הרימון ניתן למצוא ויטמינים רבים ונביא לכם סקירה של אותם ויטמינים:
ויטמין C, הידוע גם בשם חומצה אסקורבית ו- L- חומצה אסקורבית, הוא ויטמין שנמצא במזון ומשמש כתוסף תזונתי. כתוסף הוא משמש לטיפול במחלות רבות כשהמפורסמת ביניהם היא מחלת צפדינה. עדויות נוספות תומכות בשימוש בויטמין סי באוכלוסיה הכללית למניעת הצטננות.
ויטמין E- הוא ויטמין בעל שמונה צורות בין, E1 ל E8. ויטמין זה ניתן למצוא בשמנים צמחיים. לעתים קרובות גם ניתן הוסיף קרמים וקרמים לעור. ויטמין זה אמור לעזור לריפוי העור, לאחר כוויות ופציעות, ולהפחית את הסיכון למחלות לב וסרטן.
ויטמין K- ויטמין K הוא ויטמין אשר מסיס בשומן. זה כנראה הגולה הכי ידועה לתפקידה של קרישה (קרישת דם) של דם. עם זאת, הוא משמש גם פונקציות חשובות אחרות בגוף.
ויטמין B- ויטמין B הינו קומפלקס (המכונה גם ויטמיני B), קבוצה של 8 ויטמינים. יש לקבוצה גדולה זאת תפקיד חשוב בחילוף החומרים של התאים. כל ויטמין B הוא cofactor (קואנזים) עבור כמה תהליכים מטבוליים .
ויטמין חולין- ויטמין אשר גם מסיס במים ובנוי מתרכובות מולקולאריות המזכירות מלחים בתכונותיהם.

אז איך זה עובד?

ברזל: הרימון מכיל כמות נדיבה של ברזל, מינרל החיוני ביותר בגופנו בעיקר לצורכי אספקת החמצן לגוף באמצעות ההמוגלובין. בנוסף הברזל ממלא תפקיד באנזימים שונים המסייעים בתהליך ייצור האנרגיה לתאי הגוף. מחסור בברזל בגוף גורם לפגיעה בעירנות, לחולשות, גוון עור חיוור, עייפות, סחרחורות, בחילות ועוד תסמינים שונים. במיץ הרימון כמות גדולה של ברזל שנספג בגופנו בקלות ולכן מיץ רימונים מומלץ מאוד בעיקר לנשים בהריון או אחרי לידה.

חומצת שומן לינולאית: השמן המופק מזרעי הרימון מכיל  כ-60% חומצת שומן לינולאית. חומצה זו מחזקת את קרומי התאים ובכך מגינה מפני נזקי הסביבה ומזג האוויר, כגון קרינת השמש המדרבנת התפתחות של מחלת הסרטן וכן כתמי פיגמנטציה ונגעי עור נוספים, וכמו-כן החומצה הלינולאית מגבירה את גמישות העור ובכך מונעת ומפחיתה קמטים וקמטוטים ומסייעת בשמירה על עור צעיר ורענן

נוגדי חמצון חזקים: מחקרים הוכיחו כי הרימון מכיל אומגה – 5 ונוגדי חמצון חזקים ואפקטיביים. נוגדי החמצון הינם החומרים הפעילים בגופנו המגינים מפני הרס של תאי הגוף ותאי המוח ומונעים מגוון של מחלות בעיקר פגיעה בתאים ודלקות ואף מונעים תהליכי הזדקנות.

מניעה וטיפול בסרטן- אחד מנוגדי החמצון המוכרים והידועים במחקר בן ימינו המצוי ברימון בכמות לא מבוטלת הינו חומצה פוניסית (Punicic acid) הידועה במחקרים כמונעת התפשטות של מחלת הסרטן. בעיקר בנושא סרטן השד נוגד חמצון זה נמצא במחקרים בין היתר כיעיל בסיוע לתהליך אפופטוזיס (מוות תאי מתוכנן) של תאים סרטניים בעוד התאים הבריאים אינם ניזוקים. זאת בניגוד לתהליך הכימותרפיה המשמיד תאים חולים ובריאים כאחד ללא הבחנה ביניהם.

מניעה וטיפול במחלות ניווניות של המוח – כל פגיעה בתאי המוח מובילה לשרשרת של פגיעות קשות בתפקוד היום-יומי ועד הקיומי של גופנו, כגון: פגיעה במיומנויות של חשיבה וזכרון, פגיעה ביכולת ההתמצאות במרחב, פגיעה בעירנות ועוד פגיעות שונות העשויות להוביל בסופו של דבר אף למוות, וכאן נכנס תפקידם החיוני והבלתי מעורער של נוגדי החמצון בגופנו שבעזרתם אנו מוגנים יותר מפגיעות ומחלות הפוגעות בתאי המח הבלתי מתחדשים ומונעים מצבים של דמנציה והזדקנות וכן הגוף ערוך ומוכן יותר להלחם במחלות ובתופעות כאלה ואחרות גם אם הן מופיעות.

לפיכך בעיקר מכיוון שבעוד שתאי הגוף מתחדשים לאחר שחוו חלילה פגיעה ונזקים, תאי מוח שניזוקו לא ניתן חדש, לפחות לא עפ"י המוכר בעולם הרפואה והמחקר היום, על-כן אספקה של נוגדי חמצון לגוף תוך ניווטם בעיקר למוח הוא הכרחי לצורך קיומי תקין של הגוף החי.

הניווט למוח היה עד כה בעייתי בשל מעבר החומרים דרך מערכת העיכול, אולם בשנים האחרונות, בעקבות מחקר ופיתוח של פרופ' רות גביזון שהינה חוקרת בכירה של מחלות מח ניווניות מהמחלקה לנוירולוגיה בבית החולים האוניברסיטאי בהדסה ירושלים ושל פרופ' שלמה מגדסי שהינו מומחה ננוטכנולוגיה בין-לאומי ממכון קזלי לחקר הכימיה באוניברסיטה העברית בירושלים, הגיח בשנת 2017 נוגד החמצון הראשון בצורה של "מיקרו טיפות" כתוסף תזונה שאינו מתפרק ע"י מערכת העיכול והכבד, אלא נספג במלואו במחזור הדם וכך מגיעים נוגדי החמצון במלוא עוצמתם בעיקר למערכת העצבים המרכזית ולמוח ושם הם מבצעים את מלחמתם ביצירה של חלבוני דמנציה כגון אלה המאפיינים ויוצרים אלצהיימר.

שמן זרעי הרימון עשוי לסייע למשל במחלות ניווניות שונות של המוח, כגון מחלת  קרויצפלד יעקב שהינה מחלה גנטית המאפיינת בעיקר אנשים ממוצא לובי-טוניסאי. מחלה זו נגרמת בשל מוטציה שמונעת מחלבון חשוב במוח להתפרק לאחר שהוא מסיים את תפקידו וכך החלבון הזה נאגר בתאי המוח בצברים של חלבונים וסוכרים שכתופעת לוואי של צברים אלה נוצרים הרדיקלים החופשיים שבהרסניותם הם פוגעים באיכות פעילותם של תאי המוח ובכך תורמים לתהליכי השמדה והרס מואצים של תאים אלה כפי שקורה בדומה במחלות ניווניות אחרות כמו פרקינסון וניוון שרירים. כאן נכנס לתמונה הטיפול עם זרעי  הרימון שנרקחו בשיטה ייחודית לתוך קפסולות המכילות בעיקר את נוגד החמצון מהחזקים בטבע מסוג החומצה הפוניסית. כאשר הקפסולה מגיעה לקיבה היא מתמוססת ואז רכיבי הנוסחה הייחודית הופכים את טיפות השמן הגדולות למיקרו טיפות קטנות מאוד שחומקות מפירוק בכבד וכך מגיעות באמצעות מחזור הדם אל מערכת העצבים המרכזית ואל המוח.

הטיפול בחולים הינו עדיין נסיוני ולא ניצפו כל תופעות לוואי שליליות בחולים שטופלו. בימים אלה המחקרים ממשיכים והחוקרים מלאים באופטימיות ובתקווה כי פרי המלכות יהיה גם פרי החיים ויאפשר את ריפויין המוחלט של מחלות ניווניות חשוכות מרפא כאלה ואחרות.

זרעי רימון – מרכיבי זרעי הרימון- בכתבה זאת נביא אליכם את המידע הקיים בקרב הקהילה המדעית בנוגע לזרעי הרימון ולסגולות של אותם מרכיבים ביולוגיים ומולקולאריים.
ניגע גם בסגולות הרפואיות ובמחקרים אשר בוחנים את סגולותיהם הרפואיות של זרעי פרי הרימון.
נתחיל בקצת מידע בנוגע לפרי הרימון. פרי הרימון נחשב לסופר פוד (אוכל בעל תכונות תזונתיות עשירות ביחס לשאר המאכלים)  ובעל היסטוריה ארוכה ועשירה. פרי הרימון הוא ילידה, זה ניתן לעקוב אחר מסמכים היסטוריים עד כה 4000 שנה לפני הספירה. מראו של הפרי האדום הגדל מפרחים אדומים יפים והוא בין לימון ואשכולית בגודל. הבשר הלבן בתוך העור הסמיך מלא במאות זרעים.

רימונים גדלים כמו גם יבול פירות כמו עצי נוי או שיחים בפארקים וגנים. הם סובלניים מאוד לבצורת וכפור מתון, הפרי גדל באקלים דומה לאזור הים התיכון, קליפורניה, או צפון הודו. ישנם גנוטיפים רבים, עם ההבדלים החל מצבע, קשיחות של הזרעים, גודל הפרי, תוכן מיץ ועפיצות, וכן הלאה. הרימון הפך פופולארי יותר ויותר בארצות צפון אמריקה בעשורים האחרונים ובשנים האחרונות מדענים רבים מבקשים לחשוף את תכונותיו המזינות והמרפאות.
ארכיאולוגים מצאו רימונים מפוחמים במקומות כמו יריחו מתקופת הברונזה הקדומה (3000 לפנה"ס), קפריסין, מתקופת הברונזה המאוחרת ובקברים מצריים, כולל של המלך תות. רימונים היו מוערכים מאוד במצרים העתיקה, והיוו חלק מאספקת הפירות הנדרשים במעון פרעה (1600 לפנה"ס). זה היה נערץ מספיק כדי להיות צבוע על הקירות והקברים כדי לסמל את החיים לאחר המוות. לרימון היו שימושים רבים בעת העתיקה, כולל מזון, מיץ כמו טוניק להרוג טפילים, הפרחים שלו היו משמשים  לעשות צבע אדום, ואת הקליפה של הפרי רתמו בעבר על מנת  לצבוע עור חיות בצבע אדום. הרימון כמו כן מוזכר בכתבים עתיקים כמו בתנ"ך ובקוראן.

http://www.foodreference.com/html/a-pomegranate-history.html
http://www.pomwonderful.com/about/pomegranate-history-legend/asia/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4007340/

מרכיבי זרעי הרימון- ועכשיו לאחר סקירה היסטורית קצרה נפנה אל סגולותיו של הרימון כפי שמצאו וחקרו מדענים. צבירת נתונים בבירור טענה כי בפרי הרימון ישנם מספר יתרונות בריאותיים. למשל רימונים יכולים לסייע במניעה או בטיפול בגורמי סיכון שונים של מחלות, כולל לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה, לחץ חמצוני, היפרגליקמיה ופעילות דלקתית. המחקר עוד הוסיף והוכיח כי רכיבים מסוימים של רימון כגון פוליפנול מחביאים בתוכם פוטנציאל רב  כנוגדי חמצון, אנטי דלקתיים, ואפקטים נגד התפשטות מחלת הסרטן. פוטנציאל נוגד חמצון של מיץ רימונים הוא יותר מזה של יין אדום ותה ירוק, אשר המושרה באמצעות לגיטנינים וטאנינים המתמוססים במים. מיץ רימונים יכול להפחית את הלחץ הנגרם  ממקרופאג'ים, רדיקלים חופשיים, חמצון השומנים. יתר על כן, תמצית פירות רימונים מונעת צמיחה של תאים סרטניים וגורמת לאפופטוזיס בתאים סרטניים, אשר יכול להוביל את ההשפעות של הפרי ככלי יעיל למלחמה בתאים סרטניים.
ועכשיו ניגש אל הזרעים עצמם, מחקרים מראים שכ18 אחוז מתכולת זרעי הרימון הוא שמן זרעי הרימון שהוא מורכב מ65 אחוז של חומצה פוניקנית   (punicic)
בנוסף לכך בין מרכיבי זרעי הרימון ישנן חומצות המזכירות הורמוני מין שחלקם מזכירים מאוד את הורמון המין הנשי אסטרוגן.
מיץ רימונים הוא מקור טוב של סוכרים כגון פרוקטוז, סוכרוז וגלוקוז. כמו כן, יש כמה חומצות אורגניות פשוטות כגון חומצה אסקורבית, חומצת לימון וחומצה מאלית. בנוסף, הוא מכיל כמויות קטנות של כל חומצות האמינו, ובמיוחד  חומתות האמינו מסוג: פרולין, מת'יונין וואלין . כל אלה מספקים לרימון סגולות מופלאות בחיזוק מערכת החיסון ובעמידות הגוף לפציעות.
החומר שנקר טאנין הנמצא בכמויות רבות בזרעי הרימון הינו חומר אשר משמש בניתוחים פלסטיים של העור בשל סגולתו בחיזוק העור כתוצאה מסגולותיו האנטי מחמצנות.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4007340/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15936648
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24704590
http://www.naturalnews.com/031068_pomegranate_superfood.html

זרעי רימון – מרכיבי זרעי הרימון- מרכיבים נוספים אשר ניתן למצוא בזרעי הרימון הם רבים ורובם מוכרים לנו היטב. זרעי רימונים בעלי רכיבים החיוניים  לתזונה בריאה וניתן למצוא בהם רכיבים בשפע במיוחד ויטמין C, אשלגן, וחומצה פנטותנית (B5). זרעי הרימון עשירים בחומרים בשם פוליפנולים אשר הם נוגדי חמצון כגון טאנינים & פלבנואידים. הפוליפנולים הנמצאים בכמות הרבה ביותר ברימונים הם אלגיטנינים, פוניקלגינים, קטצ'ינים, גלוקוקינים ואנתוציאנינים. חומרים מזינים אלה יש יכולות מדהימות ורבות ונמשיך בסקירה עם דגש על הסגולה נוגדת החמצון.

זרעי רימון – קיבולת נוגדת החמצון (ORAC) של רימון היא 2,860 יחידות לכל 100 גרם שהופך אותו לאחד המקורות העשירים ביותר של הטבע לרדיקלים חופשיים נגד נוגדי חמצון. הגנה חזקה זו נגד מתח חמצוני עושה את זרעי הרימון לכלי רב עוצמה למניעת מחלות ניווניות דלקתיות כמו סרטן, מחלות לב ודלקת פרקים. בשנת 2008, כתב העת של חקלאות וכימית מזון דירגה את זרעי הרימון ומיץ הרימון כבריא ביותר מבין כל מיצי הפירות. לשם השוואה, מחברי המחקר השתמשו בארבעה מבחנים של עוצמה נוגדת חמצון, בדיקה של פונקציונאליות נוגדת חמצון והערכת התוכן הכולל של הפירות. הדירוג שקיבלו זרעי הרימון והשמן המופק מהם כנוגדי חמצון היה הגבוה ביותר ואף עקף את היין האדום הידוע והמוכר למדע בסגולותיו הנפלאות כנוגד חמצון.

זרעי רימון – הרכיב פוליפנול הנמצא בכמויות רבות בזרעי הרימון, הוכח באופן משמעותי כיכול  להגביר את החלק 1T של המערכת החיסונית. החסינות  היא התגובה המיידית של הגוף לאורגניזמים אנטגוניסטיים בגופנו והיא מסווגת על ידי תאי T מסייעים, תאי T מדכאים ותאי Killer טבעיים. זה עושה את זרעי הרימון לכלי נגד זיהום תאים סרטניים.

http://www.naturalnews.com/030600_immune_system_herbs.html
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2008/08/02/pomegranate-ranked-healthiest-fruit-juice.aspx

זרעי רימון – מרכיבי זרעי הרימון- התכונה שנסיים איתה את מאמר זה היא תכונת נוגד החימצון. שמן זרעי הרימון אשר מכיל פוליפנול, חומר רב עוצמה נגד חמצון. החוקרים במאמר שהתפרסם ב2014 חקרו קשר אפשרי בין פוליפנולים PJ, למתח חמצוני, ביחס ההפעלה של גורמים מסוימים ושעתוק הPON2. הדגירה של מקרופאגים עם PJ ,מינון מוגבר וביטוי מוגבר שלmRNA, אשר הינו חלבון, שהפעילות שלו מפחיתה את מצב חמצון המקרופאג. השפעות אלה ניתן לייחס אל הפוליפנולים הייחודיים PJ, punicalagin וחומצה גאלית. PJ פוליפנול- המושרה למעלה תקנה של PON2 הינו מעכב ב 40% את השימוש במעכב גמא PPAR , לפיכך, PPAR גמא ליגנד,  מכאן ניתן להסיק שהיכולות של זרעי הרימון הגדילו באופן משמעותי את יכולתם להגן על התאים מפני לחץ חמצוני. אנו מסיקים כי המאפיינים נוגדי חמצון של PJ ייחודית וחומצה גלית יכול להיות קשורה, לאפקט גירוי של המקרופאג'.

זרעי רימון – מרכיבי זרעי הרימון- לסיכום ניתן להסתכל על המאמרים שבחנו בכתבה זאת ולהגיע למסקנה שבזרעי הרימון נמצאים חומרים 1)נוגדי חמצון 2) מחזקים את המערכת החיסונית 3)נלחמים בתאים סרטניים ועוד שאר סגולות שמגיעות מההרכב הכימי מולקולארי של זרעי הרימון. רוב החומרים אשר נותנים לזרעי הרימון את סגולותיהם הינם בעיקר חומרים המורכבים מחלבונים וחומצות אמינו אשר המדע מכיר כחיוניים מאוד לבריאותנו ולטיפול במצבים שונים.
בכתבה הבאה נבקש לסקור את אותם סגולות אל מול מחלות הסרטן, דלקות, בריאות העור בגופנו עם דגש על האלסטיות .

זרעי רימון

רפואה טבעית

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

תמצית החיים – סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות סדנא לריפוי עצמי ולתהליך

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי