הסגולות הרפואיות של שמן רימונים

ייעוץ והדרכה לחולים

10 הסגולות הרפואיות המוכחות של שמן זרעי רימונים

שמן זרעי הרימון

הסגולות הרפואיות של שמן רימונים – ישנם לא מעט סגולות רפואיות חשובות לשמן זרעי רימון, כמו יכולתו למנוע הזדקנות מוקדמת, להרגיע דלקות בעור, להגן על הלב, להגביר את מערכת החיסון, להוריד את לחץ הדם, לרפא דלקות, לחזק את השיער, לעצור קשקשים ולעורר את זרימת הדם. יש מעט מאוד תופעות לוואי הקשורות לשמן זרעי רימון, אם כי זה יכול לגרום לדלקת עורית אקטואלית ולהפרעת בטן, וסיבוכים אפשריים בתרופות שונות או במצבים רפואיים. לפני השימוש בשמן טבעי או מרוכז כלשהו, ​​כדאי לדבר עם הרופא על גורמי סיכון אישיים כלשהם.

שמן זרעי רימון הוא שמן טבעי עוצמתי וריחני הקשה מכבישה מזרעי פרי הרימון, הנושא את השם המדעי פונניקה גרנאטום, זרעי רימון ופירות נחשבים לרבים מחומרים מבוססי הפרי הבריאים ביותר, בגלל הריכוזים הגבוהים שלהם של חומרים מזינים ונוגדי חמצון.

זרעי רימון, הידועים גם כזרילים, הם מה שאנשים אוכלים בפרי זה וכבישה קרה של זרעים אלה נעשית בכדי להשיג את השמן העצמתי. ניתן למצוא שמן זרעי רימון במוצרים קוסמטיים רבים ושונים, כמו שמפו, סבונים, לחות ומלחי עור, אך שמן זה משמש גם לארומתרפיה ומפזרים.

שמן הרימון מרוכז ביותר, כך שנדרשת רק כמות קטנה מאוד לצורך ההשפעה. השמן נמצא לא רק בצד היקר, אלא גם יכול לגרום לתגובות אלרגיות, ולכן השימוש הקולינרי אינו נפוץ. עם זאת, צריכה פנימית נחשבת לבטוחה במתינות זהירה מאוד. היתרונות הרבים של השמן מגיעים מהרמות הגבוהות שלו של חומצה פוניקית, ויטמין C, פלבנואידים, חומצה לינולאית וחומצה אולאית, בין מרכיבים פעילים אחרים.

ערך תזונתי

הסגולות הרפואיות של שמן רימונים – 18% מהזרעים המיובשים של פרי הרימון הם שמן. השמן עשיר בחומצה פוניקית (65%) שהיא חומצה שומנית 18-פחמנית מצומדת. יש כמה תרכובות פיטואסטרוגן בגרעיני רימון שיש להם הורמוני סטרואידים מיניים הדומים לאלה שבבני אדם (אסטרוגן). הרימון הוא פרי המכיל מאות זרעים אכילים הנקראים זניחים. הם עשירים בסיבים תזונתיים, ויטמינים, מינרלים ותרכובות צמחיות ביו-אקטיביות, אך הרימון מכיל גם מעט סוכר, בנוגע לשמן זרעי הרימון מספיקה ממנו מנה של מעט טיפות ביום על מנת לענות על הצריכה היומית המומלצת של ויטמין K, ויטמין C ושאר מינרלים חיוניים לתפקוד הגוף.

טבלת ערכים תזונתיים של 100 גרם זרעי רימון:

חומר תזונתייחידותכמות ל100 גרם
מיםגרם78
קלוריותKCL83
חלבוןגרם1.7
שומןגרם1.2
פחמימותגרם19
סיביםגרם4
סוכרגרם13
סידןמילי גרם10
ברזלמילי גרם0.3
מגנזיוםמילי גרם12
זרחןמילי גרם36
אשלגןמילי גרם236
נתרןמילי גרם3
חומצה אקרובריתמילי גרם10
כוליןמילי גרם7.5

הסגולות הרפואיות של שמן רימונים – שני חומרים חשובים נוספים בשמן זרעי הרימון שנרצה להרחיב עליהם הם פוניקלגין וחומצה פוניקית.

פוניקלגין – מהווה את נוגד החמצון העיקרי המצוי בשמן הרימונים.
חומצה פוניקית – חומצת שומן הנחשבת לבעלת פעילות אנטי סרטנית ואנטי-מיקרוביאלית הנחשבת לנוגדת חמצון חזקה ויעילה לבריאות העור, מאטה תהליכי הזדקנות של העור, מגבירה את גמישותו ומעכבת היווצרות קמטים על ידי חיזוק האפידרמיס (שכבת העור העליונה).
רימונים מכילים פוניקלגין ((punicalagins וחומצה פוניקית, חומרים ייחודיים האחראים לרוב היתרונות הבריאותיים של שמן זרעי הרימון.

היתרונות והשימושים בשמן זרעי הרימון

הסגולות הרפואיות של שמן רימונים – שימוש בשמן זרעי רימון נהיה יותר ויותר פופולארי בקרב אנשים הסובלים מהזדקנות מוקדמת, קמטים, דלקת עור, אקנה, פסוריאזיס, קשקשים, נשירת שיער, רמות כולסטרול גבוהות, מערכת חיסונית חלשה, לחץ דם גבוה, דלקת כרונית, זרימת דם לקויה ודלקת פרקים.

פרי הרימון ידוע כפרי עתיק מרפא ותזונתי, יש היסטוריה רפואית מצטיינת ברחבי העולם. לכל אחד מתאי רימון יש פעילות פרמקולוגית מעניינת, מיצים, עלים, פרחים וקליפות רימון הם בעלי תכונות נוגדות חמצון חזקות, ואילו מיץ, קליפות ושמן הם כולם אסטרוגניים חלשים.

לזרעי הרימון יש אינדיקציה אתנו-רפואית ותכולה גבוהה של חומצות α-לינולניות מצומדות (CLn). שמן זרעי רימון (PSO) עם כמות גבוהה של חומצה פוניקית (PA), איזומר מצומד של חומצה α- לינולנית, הוא בעל תכונות פרמקולוגיות שונות.

המאפיינים העיקריים הם כדלקמן; נוגד חמצון, אנטי דלקתי, מוגן נגד מוגן, מוגן נגד כבד, מגן נגד עצבים, אנטי סרטן, משפר את המערכת החיסונית, משפר את חילוף החומרים בפחמימות ומקטין את עמידות האינסולין.

בהתבסס על כמה מחקרים, ההשפעות של שמן זרעי רימון על פרופיל השומנים שנויות במחלוקת, וייתכן יעודכנו בהמשך, לפיכך סקירה זו נועדה להדגיש את ההרכב של שמן זרעי רימון ואת ההשפעות המועילות על בריאות האדם ולייצג את המנגנונים המעורבים בפעולתו.

עשרה סגולות רפואיות שיש לשמן זרעי הרימון על גופנו בתחומים שונים של בריאות האדם

הסגולות הרפואיות של שמן רימונים – כעת נפנה לסקור עשרה סגולות רפואיות שיש לשמן זרעי הרימון על גופנו בתחומים שונים של בריאות האדם.

1) עור מוצק יותר: קולגן. שמן זרעי רימון עשיר במיוחד בנוגדי חמצון ומסייע בהגברת ייצור הקולגן מחקרים מדעיים רבים כבר הוכיחו כמה חשוב הקולגן למראה יציב וצעיר יותר של עורנו.

2) נוגד דלקת ואנטי אייג'ינג: חומצה פוניקית. שמן זרעי רימון מכיל תרכובת קסומה, חומצת שומן חיונית חדשה שכדאי לדעת עליה – חומצה פוניקית, זה נקרא גם אומגה 5 ונמצא שהוא מפחית דלקת, מגן על רדיקלים חופשיים ומציג יכולות לחימה בסרטן. זה גם עוזר לעבות את העור שלך ולשפר את האלסטיות שבו.

3) מחזק את מערכת החיסון: קיימת כמות משמעותית של ויטמין C בשמן זרעי הרימון, כך שאם אתה לוקח אותו באופן פנימי, הוא יכול לספק דחיפה הכרחית להגנת הגוף שלך. עם זאת, הוא יעיל גם להגנה על פעילות החיסון על העור, ומונע מרבים מהפתוגנים הנישאים באוויר לתפוס את האיבר הגדול ביותר בגוף.

4) משפר את בריאות הלב: השילוב של פיטוכימיקלים, חומצות שומן חד בלתי-רוויות וחומצות שומן רב בלתי-רוויות הנמצאות בשמן זרעי רימון משפיעים באופן רציני על בריאות הלב הכללית, זה יכול לעזור להוריד את רמות הכולסטרול "הרע" בגוף ולהעלות את רמת הכולסטרול HDL, ובמקביל להעלות את זרימת הדם ולהפחתת לחץ הדם, כל אלו עוזרים להפחית את הסיכוי שלך לטרשת עורקים, התקפי לב, שבץ מוחי ומצבים אחרים של הלב.

5) מפחית את הדלקות: אחת התקלות השכיחות ביותר שמשפיעות על הגוף היא דלקת, בין אם זה ברקמות, בכלי הדם, באברים או במפרקים, למרבה המזל, ישנן לא מעט תכונות אנטי-דלקתיות בשמן זרעי רימון שיכולים לעזור להפחית נפיחות ולמגר כאבים הקשורים במצבים כמו דלקת פרקים, הפרעות במפרקים, כאבי ראש, טחורים ובצקות, בין היתר.

6) ניהול סוכרת: מחקרים הראו כי שמן זרעי רימון יכול להשפיע באופן בולט על עמידות לאינסולין, ואלה חדשות טובות מאוד עבור מי שמתמודד עם סוכרת או נמצא בסיכון גבוה לפתח מצב זה, הוספה של שמן זרעי רימון לדיאטה היומיומית תעזור לכם להפחית את כמויות הקולסטרול הרע ולסלק חלק מהפלאק שבדפנות כלי הדם.

7) מגביר את זרימת הדם: הגדלת זרימת הדם בגוף היא דרך מצוינת למנוע מחלות כרוניות, לשפר את היעילות של מערכת החיסון ולהאיץ את הריפוי, לשמן זרע זה יש תכונות ממריצות, שיכולות גם לסייע במאמצי ירידה במשקל על ידי אופטימיזציה של חילוף החומרים, הפחתת רמות השומן ובאופן כללי הגדלת האנרגיה, מה שהופך את האנשים לפעילים יותר ובריאים יותר.

8) פוטנציאל ריפוי נגד סרטן: על פי מחקר שפורסם בשנת 2017 בכתב העת Molecules, לחומצה הפוניקית, החומר הפעיל העיקרי בשמן זרעי הרימון, כמו גם חומצה לינולאית מצומדת, משפיע על אנטי-ריבוי על סרטן השד, מחקר משנת 2004  שפורסם בכתב העת Journal of Medicinal Food הראה כי למוצרים שמקורם רימונים כולל השמן שלו יש פוטנציאל אנטי-גרעיני נגד סרטן הערמונית, מאמר ביקורת אחר שפורסם ב- Evidence  -Base Complementary and Alternative-based Medicine קבע כי לרימון ולמוצריו השפעות אנטי-קרצינוגניות כנגד סרטן הערמונית. עם זאת, הוא קבע כי נדרש מחקר עתידי להערכת היעילות הקלינית של מוצרים אלה כנגד סרטן.

9) נגד דלקת פרקים: דלקת פרקים היא בעיה שכיחה במדינות המערב, ישנם סוגים רבים ושונים, אך רובם כרוכים בצורה כלשהי של דלקת במפרקים.בהתחשב בעובדה שלתרכובות הצמחיות ברימון השפעות אנטי-דלקתיות, הגיוני שהן יכולות לעזור בטיפול בדלקת פרקים, מעניין שמחקרי מעבדה מראים כי תמצית רימונים יכולה לחסום אנזימים שידועים כמזיקים במפרקים אצל אנשים הסובלים מדלקת מפרקים ניוונית.

10) מיץ רימונים עשוי לעזור בטיפול בתפקוד לזקפה: נזק חמצוני עלול לפגוע בזרימת הדם בכל אזורי הגוף, כולל רקמת הזקפה. הוכח כי מיץ הרימונים עוזר להגביר את זרימת הדם ותגובת הזקפה אצל ארנבים, במחקר שנערך בקרב 53 גברים עם בעיות זיקפה, נראה היה שלרימון יש תועלת מסוימת. מעבר לכך העובדה ששמן זרעי הרימון משפר את זרימת הדם והכושר הגופני גם היא תרומת לסגולה שלו לשיפור התפקוד המיני אצל גברים.

לסיכום

הסגולות הרפואיות של שמן רימונים – פרי הרימון הוא אחד המזונות הבריאים ביותר על פני כדור הארץ, עמוס בחומרים מזינים ותרכובות צמחים עוצמתיות בעלי סגולות רפואיות רבות. יש להם יתרונות נרחבים שעשויים לסייע בהפחתת הסיכון שלך למחלות קשות שונות, כולל מחלות לב, סרטן, דלקת פרקים ומצבים דלקתיים אחרים. יתר על כן, הם עשויים לשפר את הזיכרון ואת ביצועי האימונים שלך. אם ברצונכם לקצור את היתרונות הבריאותיים הרבים שיש לשמן הרימונים להציע, אתם יכולים גם לאכול ישירות את הזרעים או לשתות את מיץ רימונים, אך על מנת להבטיח ספיגה מרבית של החומרים הפעילים על מנת להגביר את הפוטנציאל הבריאותי מומלץ לצרוך את סגולות פרי הרימון דרך שמן מרוכז

מקורות

1) http://www.researchgate.net/publication/296419545_Pomegranate_seed_oil_A_comprehensive_review_on_its_therapeutic_effects

2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4007340/

3) http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874106004570

4) http://lipidworld.biomedcentral.com/articles/10.1186/1476-511X-3-24

5) http://www.hindawi.com/journals/ecam/2015/258598/

6) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31477985

7) http://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0899900705002339

8) http://www.researchgate.net/publication/335518244_Phytochemical_screening_of_Pomegranate_juice_peels_leaves_and_membranes_water_extracts_and_their_effect_on_b-_hematin_formation_a_comparative_study

9) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27979233

10) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31155809

11) http://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/the-top-10-causes-of-death

12) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15947695

שמן קנאביס

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

תמצית החיים – סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות סדנא לריפוי עצמי ולתהליך

קרא עוד »

כתיבת תגובה

חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
ארכיונים
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי
חמשת השמנים תוסף תזונה טבעי