ג'ינג'ר להורדת לחץ דם

ג'ינג'ר להורדת לחץ הדם

הדרך של מולקולת הג'ינג'ר לחסום את התגברות חץ הדם

ג'ינג'ר להורדת לחץ הדם
ג'ינג'ר להורדת לחץ הדם

ג'ינג'ר להורדת הלחץ דם – ג'ינג'ר או זנגביל הוא צמח תבלין ידוע, הנעשה בו שימוש מסורתי במגוון רחב של מחלות, כולל יתר לחץ דם. בכתבה הזאת נביא אליכם את המידע הרלוונטי בנוגע להשפעות הקרדיווסקולאריות של זנגביל או במילים אחרות- ההשפעה של הג'ינג'ר על כלי הדם ומערכת הדם.

ברפואות מסורתיות שונות ברחבי העולם משמש הג'ינג'ר כצמח בעל ערך רפואי גבוה מאוד, בעיקר עקב תרומתו הרחבה לתהליכי העיכול, תכונותיו המחממות ופעילותו הנוגדת מחלות הנגרמות עקב התקררות כגון: בצקות, שיעול, צינון ושלשול.

מאז העת העתיקה ועם התקדמות התחום המחקרי נמצא שלצמח הג'ינג'ר סגולות רפואיות רבות והוא הוכח כ:

  • מקל על גזים, נפיחויות וכאבים עוויתיים במערכת העיכול, מפחית ומקל על בחילות והקאות.
  • ממריץ דם – צריכה של ג'ינג'ר הוכחה כמשפרת את זרימת הדם לרקמות הגוף הפריפריאליות.
  • נוגד דלקת (Anti – inflammatory).
  • מפחית הצטברות טסיות דם (Antiplatelet).
  • מעודד הזעה.
  • ממריץ ומחזק את פעילות מערכת העיכול.

החומרים הפעילים העיקריים האחראים לסגולותיו של הג'ינג'ר עם שוגאול וג'ינג'רול.

לחץ דם גבוה

ג'ינג'ר להורדת הלחץ דם – לחץ דם גבוה מוגדר כלחץ המופעל על ידי הדם הזורם בעורקים על דופנותיהם. לחץ הדם נמדד בעזרת שני מדדים, לחץ סיסטולי ולחץ דיאסטולי ובא לידי ביטוי במילימטרים של כספית. לחץ דם גבוה הוא כזה העולה על 140/90 מילימטר של כספית, ומשמעותו לחץ סיסטולי של 140 ולחץ דיאסטולי של 90. ערכים של לחץ דם הנעים בין 120/80 ועד 130/85 מוגדרים כתקינים.
לחץ הדם תלוי במספר גורמים:

*בעוצמת הכיווץ של שריר החדר השמאלי של הלב.
*גמישות כלי הדם העורקיים.
*נפח הדם בעורקים.

כאשר שריר הלב אינו מתפקד כיאות, או כאשר נפח הדם בעורקים נמוך, יורד לחץ הדם וכאשר נפח הדם בעורקים גבוה, עולה לחץ הדם.

ג'ינג'ר להורדת הלחץ דם – לחץ דם גבוה מהתקין גורם ללב לעבוד קשה יותר, בכדי להזרים דם ועל מנת לשאוב את הדם. כאשר לחץ הדם גבוה לאורך זמן יחלש שריר הלב וכך אף דפנות העורקים. מצב זה יכול להוביל מחד לאי-ספיקת הלב ומאידך להתפוצצות עורק ולשבץ. ראוי להעיר שמצב בו המספר 'הנמוך' (הלחץ הדיאסטולי) גבוה מהתקין (עולה על 90) הוא המסוכן יותר, משום שזה מעיד שאף במצב מנוחה של שריר הלב, עדיין מופעל לחץ גבוה על דפנות העורקים. לחץ דם גבוה מהווה גורם סיכון עיקרי להתפתחות מחלות לב וכלי דם דוגמת מחלת העורקים הכליליים (היצרות של העורקים המובילים דם ללב), שבץ (פגיעה חמורה באספקת הדם למוח) והתקף לב (חסימה של אספקת הדם ללב). יתר לחץ דם אינו גורם לסימפטומים שיביאו את הסובל ממנו לפנות לסיוע רפואי, ובמקרים רבים הנזקקים לסיוע עקב לחץ דם גבוה מגיעים לטיפול מאוחר מידיי. לפיכך מכונה יתר לחץ דם "הרוצח השקט".

ג'ינג'ר להורדת לחץ דם
ג'ינג'ר להורדת לחץ דם

ההסבר המדעי לסגולות של ג'ינג'ר להורדת לחץ הדם

ג'ינג'ר להורדת הלחץ דם – הסיבה העיקרית לסגולותיו הרפואיות של תמצית ג'ינג'ר להורדת לחץ הדם היא העובדה שג'ינג'ר הוכח כחוסם תעלות סידן טבעי. חוסמי תעלות סידן הם משפחה גדולה של תרופות המכונות גם מעכבי תעלות סידן, אנטגוניסטים לתעלות סידן ונוגדי תעלות סידן. תרופות אלו קיימות בשימוש מסוף שנות ה-60 של המאה ה-20, כאשר התרופות וראפאמיל (verapamil) וprenylamine היו הנציגים הראשונים של משפחת תרופות אלו שמשמשות להורדת לחץ הדם. בניגוד לג'ינג'ר לכל התרופות להורדת לחץ הדם תופעות לוואי.

תעלות סידן הן תעלות רגישות למתח חשמלי, מסוג L, הנמצאות על השריר החלק של כלי הדם ושריר הלב ומכוונות תנועה של יוני סידן מחוץ התא אל תוך התא. כניסת סידן לתאי השריר החלק בכלי הדם גורמת לכיווץ כלי הדם וכניסת סידן לתאי הלב גורמת להתכווצות של שריר הלב והתאים של מערכת ההולכה החשמלית בלב (תאי ה-SA node and AV node). חוסמי תעלות סידן מפריעים לפעולה של התעלות הללו ובכך הם גורמים להרחבת כלי דם בעיקר בעורקים ולהפחתת קצב הלב.

ג'ינג'ר להורדת הלחץ דם – מחקרים מדעיים מהעשור וחצי האחרונים, מראים שלתמציות ג'ינג'ר ישנם סגולות רפואיות להורדת לחץ דם ביעילות הגבוה בפי 14 מהממוצע של שתי התרופות הפופולאריות בשוק התרופות לטיפול באותה מטרה.

מחקרים רבים שביקשו למפות את דרך הפעולה שעומדת מאחורי הסגולות של תמצית או שמן ג'ינג'ר לטיפול בלחץ דם גבוה מצאו שמניפולציה על הסידן המשמש כשומר סף של התאים בדפנות כי הדם היא שעומדת מאחורי סגולות הג'ינג'ר.

מחקר בבעלי חיים כמו עכברים אוגרים וחולדות הוכיח את הקביעה הנ"ל, מה שמאוד מצער אך היה הכרחי בשל הפוטנציאל העצום שבטיפול בלחץ דם גבוה עם תמציות או שמנים המופקים מצמח הגינג'ר.

לסיכום

ג'ינג'ר להורדת הלחץ דם – לצמח הג'ינג'ר והמוצרים שאנו יכולים להפיק ממנו סגולות רבות, אך הן עליהן מבחינת השפעה לעומת תמציות ושמני ג'ינג'ר. שמן ג'ינג'ר ידוע לקהילה המדעית בזכות סגולותיו הרפואיות הרבות לטיפול בשלל מחלות ומצבים רפואיים ביניהם גם התופעה של לחץ דם גבוה הנגרמת בעיקר מאורח חיים לא בריא, דיאטה לא מאוזנת ותורשה גנטית. שמן הג'ינג'ר הוכח המסוגל הרחיב את הדפנות של צינורות הדם ובעיקר העורקים, על ידי שינוי המתח החשמלי בתאים המרכיבים את דפנות כלי הדם דרך "משיכה" של אטומי סידן למרכז התאים.

היכולת הזאת של הג'ינג'ר מסווגת אותו כתרופה טבעית מוצלחת ביותר לטיפול ביתר לחץ דם וכבר מספר חברות תרופות שחררו מוצרים מבוססים ג'ינג'ר על חומריו הפעילים על מנת להוביל להורדה בלחץ הדם.

מקורות

1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15613983

2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16157513

3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11791883

4) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26488162

5) http://emedicine.medscape.com/article/241381-overview

שמן קנאביס

Facebook
Twitter
ייעוץ והדרכה לחולים

עוד באותו נושא

חמשת השמנים לטיפול משלים בברונכיטיס ודלקת ריאות
רפואה טבעית

קורס תמציות

סדנא לריפוי עצמי והכנת תמציות צמחים קורס תמציות –  סדנא לריפוי עצמי ולתהליך מיצוי צמחים.

קרא עוד »

כתיבת תגובה

תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים
ארכיונים
תוסף חמשת השמנים
תוסף חמשת השמנים